20 درصد زوجهای ایرانی نابارورند

به گزارش وبلاگ اخبار و رسانه ها، مدیرعامل مجتمع دارویی و درمانی هلال احمر با اشاره بر لزوم توسعه همکاریهای بین المللی در حوزه درمان ناباروری، گفت: در ایران 20 درصد زوجهایمان نابارورند.

20 درصد زوجهای ایرانی نابارورند

به گزارش وبلاگ اخبار و رسانه ها، دکتر حمید چوبینه در سمینار درمان پیشرفته ناباروری که در راستای همکاری مشترک ایران و ایتالیا در این حوزه برگزار گردید، گفت: خوشحالیم که برای یاری به بیماران نابارور در جهان همکاریمان را با کشور ایتالیا شروع می کنیم.

وی با بیان اینکه علومی چون سلول درمانی، درمان اختلالات ژنتیکی و کروموزومی و... بر تکنیکهای ناباروری راسخ است، اضافه نمود: سهم عمده ای از تکنیکهای درمان ناباروری حاصل سالها کوشش دانشمندان کشورهای سراسر جهانست و آن موقع که برای اولین بار در انگلیس درمان ناباروری به روش IVF شروع شد، کسی فکر نمی کرد که این روش تا این حد بتواند به زوجهای نابارور یاری کند. بطوریکه اکنون به همت دانشمندان و با این تکنولوژی شاهد فراوری فرزندان زیادی هستیم.

چوبینه با بیان اینکه سهم موالید در جهان و از جمله در کشور ما کاهش یافته است، یکی از دلایل آن را مسائل ناباروری دانست و اظهار کرد: در کشور ما از هر پنج زوج یک زوج نابارورند. یعنی از 100 درصد زوجها 20 درصد ناباروند. بنابراین باید برای یاری کردن به این افراد حرکت علمی و توانی مضاعف را با همکاریهای مشترک با دانشمندان جهان ایجاد کنیم.

چوبینه درباره شرایط جمعیت ناباروری در کشور ایتالیا، گفت: در ایتالیا نیز شرایط مانند ایران است و 20 درصد زوجهایشان درگیر ناباروری هستند. البته در جهان به طور میانگین 10 تا 25 درصد زوجها ناباروند.

امکان درمان بالای 90 درصد زوجهای نابارور در ایران

مدیرعامل مجتمع دارویی و درمانی هلال احمر با اشاره با این که در حال حاضر بحث عدم توانایی در درمان ناباروری به خاتمه رسیده است، گفت: اکنون عملا در ایران امکان درمان بالای 90 درصد زوجهای نابارور وجود دارد.

چوبینه درباره پوشش بیمه ای درمان ناباروری در کشور، ادامه داد: خوشبختانه در طی یک الی دو سال گذشته گامهای خوبی جهت حمایت از زوجهای نابارور برداشته شده و سیاستهای کلی نظام هم دلیل بر این است که فرزندآوری بیشتر گردد. حال یکی از راههای افزایش فرزندآوری حمایت از بیماران نابارور است و وزارت بهداشت هم در این زمینه قدمهای خوبی برداشته است.

حمایت بیمه ای از زوجهای نابارور پایدار گردد

وی با بیان اینکه البته این حمایتها هنوز کافی نیست، گفت: باید از درمان ناباروری حمایتی پایدار صورت گیرد و این حمایت نیز به وسیله قرار دادن سهم بودجه ناباروری در بودجه رسمی کشور اتفاق می افتد و مسوولان و نمایندگان مجلس می توانند در این زمینه یاری نمایند.

مدیرعامل مجتمع دارویی و درمانی هلال احمر با بیان اینکه نکته مهم این است که کل سیکل درمان ناباروری باید تحت پوشش بیمه قرار گیرد، اضافه نمود: اقدام وزارت بهداشت در زمینه پوشش هزینه های درمان ناباروری مسکن است اما باید اقدامی اساسی برای این موضوع انجام گردد.

5000 زوج نابارور تحت درمان هلال احمر

وی در پاسخ به سوال وبلاگ اخبار و رسانه ها درباره تعداد زوجهای ناباوری که از سوی هلال احمر تحت درمانند، اظهار کرد: طی دوسالی که در مجتمع درمانی هلال احمر، موسسه رویش برای درمان زوجهای نابارور و با یاری موسسه رویان راه افتاده، 6000 پرونده از زوجهای نابارور داریم که 5000 زوج کار را ادامه داده و وارد سیکل درمان شدند. از این تعداد نیز تا به امروز یک سوم زوجها صاحب فرزند شدند و یا در آستانه بارداری هستند.

هزینه درمان ناباروری در ایران بین یک تا 10 میلیون تومان است

چوبینه درباره هزینه های درمان ناباروری در کشور، گفت: هزینه های درمان ناباروری در ایران و حتی در مراکز خصوصی یک سوم کشورهای اروپایی است. بر این اساس هزینه های درمان ناباروری در ایران بین 1 میلیون و 800 هزار تومان تا 10 میلیون تومان است.

چوبینه ادامه داد: در هلال احمر تعرفه درمان ناباروری بین سه تا پنج میلیون تومان است و این تعرفه صرف توسعه، تجهیز و حمایت از بیماران می گردد.

وی در پاسخ به اینکه آیا زوجین امکان فرزند آوری بیشتر را دارند، گفت: زوجین یکبار درمان می نمایند و صاحب فرزند می گردد. حال اگر چند جنین فریز داشته باشند؛ می توانند بعدها نیز با هزینه پایین تر صاحب فرزند بیشتر شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "20 درصد زوجهای ایرانی نابارورند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "20 درصد زوجهای ایرانی نابارورند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید