گام دوم گردشگری با شناسایی 13 نقطه ضعف

به گزارش وبلاگ اخبار و رسانه ها، مرکز پژوهش های مجلس با روند تصمیم گیری 40 ساله در بازار گردشگری ایران، 13 نقطه ضعف این حوزه که عملکرد نامطلوب گردشگری را منجر شده، شناسایی کرد.

گام دوم گردشگری با شناسایی 13 نقطه ضعف

با آنالیز ارزیابی های اجرا شده می توان گفت صنعت گردشگری به عنوان صنعتی پیشرو در توسعه مالی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی در ایران متاثر از دو عامل اساسی است. ابتدا عوامل زمینه ای که در حوزه فرهنگ، اقتصاد، امنیت، جاذبه ها و امکانات رفاهی و زیرساخت های مربوط قرار دارند و سپس عوامل عملکردی که در حوزه های سیاستگذاری اعم از اسناد بالادستی، قوانین، مقررات و ضوابط مربوط، نحوه اجرا و نظارت بر آنها شناسایی می گردد.

با آنالیز مرکز پژوهش های مجلس، با توجه به صندلی گردشگری در چهل سال گذشته می توان گفت که نقش عوامل عملکردی تاثیرگذاری بیشتری در روند پیشرفت در صنعت گردشگری داشته است.

طبق اسناد منتشر شده به ویژه سیاست های کلی ابلاغی و احکام قانونی چنین برداشت می گردد که دستگاه های ذیربط و ذی نقش، آن طور که شایسته است، به گردشگری به عنوان موتور محرک مالی کشور توجه نداشته و به دلیل اتخاذ سیاست ها و رویه های اجرایی نادرست و بعضی مسائل اجتماعی و مالی، تاکنون موجبات توسعه پایدار و مطلوب گردشگری را در جهت رشد و رونق مالی کشور فراهم ننموده اند.

براساس آنالیز های مرکز پژوهش های مجلس، چالش ها و موانع رونق گردشگری کشور را می توان در 13نقطه ضعف مورد آنالیز قرار داد. ابتدا ضعف عمومی و خاص گردشگری، دوم محدود بودن تعداد اقامتگاه های گردشگری، سوم وضعیت نامناسب جاده ها، چهارم پایین بودن کیفیت خودروهای داخلی، پنجم افزایش آمار تلفات رانندگی و احساس ناامنی و ترس از سفر از این طریق، ششم سیستم ناکارآمد و بسیار محدود خطوط حمل و نقل به ویژه ریلی و هوایی و گران بودن سفر از این طریق، هفتمین ضعف بالا بودن هزینه اقامت در هتل ها و اقامتگاه ها، هشتم پندارهای نادرست جامعه در خصوص گردشگران، نهم عدم تبلیغ مناسب در زمینه جاذبه های سیاحتی ایران، دهم وضعیت نامناسب خدمات اولیه گردشگری از جمله سرویس های بهداشتی و اسکان موقت، یازدهم کیفیت ضعیف خدمات گردشگری به خصوص در سطح گردشگری بین المللی و آموزش ناکارآمد نیروی انسانی، دوازدهم عدم ثبات ساختاری و مدیریتی و آخرین نقطه ضعف بازار گردشگری ایران تعدد دستگاه ها و تداخل وظایف و اختیارات در حوزه گردشگری اعلام شده است.

نرسیدن به وضعیت مطلوب تا حد زیادی ناشی از نبود نگاه دقیق به گردشگر و پدیده گردشگری است؛ امری که مسائل و چالش های بسیاری را فراروی رونق صنعت گردشگری قرار داده است.توسعه گردشگری در گام دوم خود نیازمند بازنگری در نگرش ها و الگوهای حاکم بر برنامه ریزی توسعه گردشگری و تطبیق الگوها با عوامل فرهنگی جامعه است. این مرکز در عین حال ضمن آسیب شناسی وضع موجود و چالش های پیش روی حوزه گردشگری، در جهت توسعه این صنعت راهکارهای رونق این بازار و ساماندهی آن را نیز معرفی نموده است.

منبع: دنیای سفر

به "گام دوم گردشگری با شناسایی 13 نقطه ضعف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گام دوم گردشگری با شناسایی 13 نقطه ضعف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید