کشت نیمه انبوه گونه جلبک قرمز تک سلولی در اراک صورت گرفت

به گزارش وبلاگ اخبار و رسانه ها، محققان دانشگاه اراک پیروز به کشت نیمه انبوه گونه ای از جلبک های قرمز تک سلولی شدند.

کشت نیمه انبوه گونه جلبک قرمز تک سلولی در اراک صورت گرفت

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، مجید مهدیه، عضو هیئت علمی گروه زیست شناسی دانشگاه اراک به همراه یک گروه تحقیقاتی، گونه ای خاص از جلبک قرمز تک سلولی را از یک سال گذشته در دانشگاه اراک شروع نموده اند و بعد از گذشت یک سال کشت این نمونه را به فراوری نیمه انبوه رسانده اند.

مهدیه در مورد کشت این نوع جلبک گفت: این نوع خاص از جلبک که کاربردهای زیادی در صنایع آرایشی و بهداشتی و همچنین علوم پزشکی دارد، شیوه های خاصی از کشت را در آزمایشگاه های دانشگاه اراک تجربه می نماید.

وی درمورد کاربردهای این جلبک قرمز تک سلولی گفت: این نوع خاص از جلبک منبع غنی از اسیدهای چرب غیراشباع امگا 6 نظیر آراشیدونیک اسید است. اسید آراشیدونیک نقش مهمی در رشد و ترمیم بافت ماهیچه اسکلتی دارد. به همین دلیل این ماده یکی از اجزای رژیمی مهم در فرایند آنابولیک عضله بوده و به عنوان یک مکمل غذایی بدنسازی کاربرد دارد.

عضو هیئت علمی گروه زیست شناسی دانشگاه اراک توضیح داد: همچنین جلبک دارای یک پلی ساکارید خارج سلولی سولفاته است که این پلی ساکارید در صنایع آرایشی و بهداشتی به عنوان ضد آفتاب و مرطوب کننده پوست و همچنین جلوگیری از اتصال باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها به پوست کاربرد دارد.

وی با اشاره به اینکه جلبک ها انواع مختلفی دارند و جلبک های قرمز به دلیل داشتن رنگدانه فیکواریترین به رنگ قرمز در می آید، اضافه نمود: جلبک قرمز تک سلولی همچنین منبع رنگدانه مهم فیکواریترین است که این رنگدانه به دلیل دارا بودن خاصیت فلورسانس اتصال به آنتی بادی ها در تحقیقات علم پزشکی و تصویربرداری کاربردهای فراوان دارد.

مهدیه درمورد روش کشت این جلبک در دانشگاه اراک گفت: گام نخست بعد از تحقیقات متمادی، تهیه نمونه اولیه برای کشت بود. اما نمونه اولیه این جلبک ها در کشور ما وجود ندارد. بنابراین ما نمونه اولیه را از کلکسیون کشت جلبک ها در دانشگاه گوتینگن آلمان خریداری و به آزمایشگاه دانشگاه منتقل کردیم.

وی با بیان اینکه، بعد از تکثیر اولیه در اتاقک رشد در آزمایشگاه، جلبک را به محیط کشت در حوضچه های مصنوعی روباز که شیوه ای از کشت انبوه است انتقال دادیم اعلام کرد: هوادهی به محیط های کشت بسیار ضروری و حیاتی است چرا که هم به سرعت رشد جلبک یاری می نماید و هم مانع رسوب جلبک در کف حوضچه می گردد.

عضو هیئت علمی دانشگاه اراک اضافه نمود: برای هوادهی به حوضچه های مصنوعی از هواسازهای آکواریوم استفاده کردیم. بعد از اینکه تراکم سلولی جلبک به حد بالایی رسید و میزان پلی ساکارید که در محیط آزاد می نماید افزایش یافت ما این پلی ساکارید را از محیط کشت استخراج و به آزمایشگاه به منظور فرآوری و خالص سازی انتقال می دهیم.

وی اعلام کرد: ما شیوه ای دیگر را هم برای کشت انبوه انتخاب کردیم و آن شیوه کشت جلبک در داخل کیسه های پلاستیک آویزان بود که همانند کشت در حوضچه های مصنوعی نتایج خوبی از آن حاصل شد و البته مقرون به صرفه تر هم می باشد.

مهدیه با اشاره به اینکه تیم تحقیقاتی ایشان، متشکل از دانشجویان است گفت: تیم تحقیقاتی ما، یک تیم تحقیقاتی دانشجویی است که اعضای آن هم بیشتر از دانشجویان دوره کارشناسی است و این کار با همت و انگیزه بالای دانشجویان صورت پذیرفت. بخشی از تامین هزینه های اجرای طرح از گرنت های پژوهشی که خود پیروز به اخذ آنان شدم صورت پذیرفت و بخش دیگری از آن نیز به وسیله طرحی که به انجمن علمی دانشجویی ارائه شد تامین شد.

به گفته وی محصولات فراوری شده در این طرح در مرحله ثبت اختراع بوده و اگر این جلبک در داخل کشور به فراوری انبوه برسد می تواند ذخایر ارزی و همچنین خود اتکایی بسیاری در صنایع آرایشی-بهداشتی و پزشکی به ارمغان آورد و در صورت حمایت دانشگاه و صنعت از چنین طرح های دانش بنیانی می توان علاوه بر درآمدزایی، از خروج ارز از کشور نیز جلوگیری کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "کشت نیمه انبوه گونه جلبک قرمز تک سلولی در اراک صورت گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشت نیمه انبوه گونه جلبک قرمز تک سلولی در اراک صورت گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید