کسب سواد رسانه ای برای مقابله با آسیب های فضای مجازی لازم است

به گزارش وبلاگ اخبار و رسانه ها، مونا ابروفراخ در مصاحبه با خبرنگاران ضمن هشدار نسبت به گسترش آسیب های ناشی از استفاده از فضای مجازی، اظهارکرد: گسترش استفاده از اینترنت و فضای مجازی در تعاملات روزمره سبب ایجاد تغییر در زندگی افراد به ویژه قشر جوان گردیده است.

کسب سواد رسانه ای برای مقابله با آسیب های فضای مجازی لازم است

وی با بیان اینکه جذابیت های موجود در این فضا سبب گردیده افراد ساعات زیادی از زمان خود را در این فضا حضور داشته باشند، اضافه کرد: استفاده بیش از حد از این فضا امروزه به ویژه در میان جوانان جایگزین تعاملات اعضای خانواده با یکدیگر گردیده است.

مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی استانداری گیلان با اشاره به اینکه هجمه های فرهنگی، کلاهبرداری، هتک حیثیت و حرمت و اغفال برخی از آسیب های اجتماعی ناشی از نا آگاهی در استفاده صحیح از فضای مجازی است، گفت: موارد مذکور تنها بخشی از آسیب های ناشی از استفاده بدون آگاهی از فضای مجازی بوده که طی سال های اخیر شاهد بروز آن در خانواده ها و ایجاد پرونده های قضایی و انتظامی گردیده است.

ضرورت صیانت از حریم خانواده

وی کوتاهی در صیانت از حریم خانواده را یکی از دلایل تخریب بنیان های اجتماعی در جامعه عنوان و اعلام نمود: خانواده اصلی ترین نهاد اجتماعی است که حفاظت و صیانت از آن سبب انسجام بیشتر اجتماع می گردد.

ابروفراخ در ادامه با تأکید براینکه نهاد خانواده زمینه ساز تکامل و رشد انسان ها در مراحل مختلف زندگی است، توضیح داد: تربیت نسل جدید در خانواده در صورتی که با ارزش های اخلاقی جامعه منافات داشته باشد، می تواند آسیب های جبران ناپذیری در سطح جامعه بروز دهد.

تعارض ارزش های اخلاقی با ظهور فضای مجازی در بنیان خانواده ها

وی همچنین ورود ارزش ها، فرهنگ و باورهای غربی را از دیگر معضلات فضای مجازی دانست و اضافه کرد: ورود این فرهنگ ها به نهاد خانواده و تغییر در سبک زندگی و ارزش های خانواده سبب بروز ناهنجاری های اجتماعی می گردد.

مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی استانداری گیلان گفت: حضور بیش از حد افراد در فضای مجازی منجر به کمرنگ شدن فرهنگ ایرانی - اسلامی در درون خانواده ها گردیده است، موضوعی که با خود آسیب های فرهنگی فراوانی را برای جامعه اسلامی ایران به همراه داشته است.

ابروفراخ بر ضرورت آگاهی خانواده ها نسبت به مسائل جوانان تأکید و اعلام نمود: تا زمانی که هویت واقعی افراد در فضای مجازی محرز و شفاف نیست، برخی کاربران مستعد ارتکاب بزه یا جرایم، از این فضا سوء استفاده نموده و در جهت اهداف خاص خود بهره گیری می نمایند.

وی در ادامه نداشتن سواد رسانه ای را عامل مهم بروز ناهنجاری های اجتماعی به ویژه در میان قشر جوان جامعه دانست و توضیح داد: عدم آشنایی به سواد رسانه ای سبب می گردد جوانان به ویژه دختران جوان با آسیب های جبران ناپذیری روبرو شوند.

ابروفراخ با بیان اینکه یکی از راهکارهای صیانت از آسیب های فضای مجازی در گرو کسب سواد رسانه ای است، ادامه داد: در این میان نقش خانواده، آموزش و پرورش و مراکز آموزش و عالی و دستگاه های فرهنگی بیش از سایرین است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "کسب سواد رسانه ای برای مقابله با آسیب های فضای مجازی لازم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کسب سواد رسانه ای برای مقابله با آسیب های فضای مجازی لازم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید