کاهش هشدار دهنده نرخ بارداری در سراسر دنیا

مطالعات نشان می دهد که تعداد بارداری ها در سراسر دنیا به طرز چشمگیری کاهش داشته و شماری از کشورها را با امکان کاهش جمعیت روبرو نموده است.

کاهش هشدار دهنده نرخ بارداری در سراسر دنیا

به گزارش خبرنگاران، گروه تحقیقاتی دانشگاه واشنگتن در آمریکا با مطالعه آمار بارداری در کشورهای مختلف دنیا و روند تغییرات آن در چند دهه اخیر نتیجه گرفته است که بین سال های 1950 تا 2017، تعداد فرزندان متولد شده از هر زن در طول عمر او از متوسط 4.7 فرزند در ابتدای این دوره به 2.4 فرزند کاهش یافته و تقریبا نصف شده است.

در عین حال، این روند برای تمام کشورهای دنیا یکسان نبوده و تفاوت های چشمگیری بین آنها دیده می گردد. به عنوان مثال در سال 2017 متوسط تعداد فرزند برای هر زن در کشور نیجر، واقع در غرب آفریقا 7.1 فرزند و برای قبرس یک فرزند بود.

محاسبات کارشناسان حاکی از آن است که اگر نرخ متوسط باروری در یک کشور به زیر 2.1 نفر برسد، چنین کشوری خاتمه با کاهش جمعیت روبرو خواهد شد.

در سال 1950 چنین وضعیتی در هیچ کشوری در دنیا وجود نداشت اما امروزه نرخ باروری در شماری از کشورهای ثروتمند دنیا در اروپا، ایالات متحده، کره جنوبی و استرالیا از این رقم کمتر است. در چین نیز عوامل متعدد به خصوص سیاست محدودیت تعداد فرزند برای هر زوج باعث کاهش این نرخ در چین شده است.

البته کاهش نرخ باروری در این کشورها لزوما به معنی کاهش فوری جمعیت نیست زیرا علاوه بر نرخ زاد ولد، نرخ مرگ و میر و مهاجرت نیز معین کننده جمعیت یک کشور است. در عین حال، به گفته کارشناسان، چنین وضعیتی به مرور زمان می تواند جمعیت را کاهش دهد مگر اینکه این کاهش به وسیله پذیرش مهاجران جبران گردد.

بنابر گزارش بی بی سی، در حال حاضر باروری نیمی از زنان در دنیا در حدی است که همچنان باعث رشد جمعیت کل دنیا می گردد اما با رشد اقتصادی و دستیابی کشورهای بیشتری به توسعه، انتظار می رود این رقم به تدریج کاهش یابد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کاهش هشدار دهنده نرخ بارداری در سراسر دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش هشدار دهنده نرخ بارداری در سراسر دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید