کارنامه فرهنگی سیاسی رئیس سابق مجلس ، مردی مرکب از فرهنگ، سیاست، فلسفه و فیزیک

به گزارش وبلاگ اخبار و رسانه ها، نمی دانیم او را ادیبی بدانیم از جنس فرهنگستان ادب فارسی یا استاد دانشگاهی که در حوزه فلسفه تحصیل نموده و آثار ایمانوئل کانت را ترجمه می نماید؛ یا سیاستمداری که ...

کارنامه فرهنگی سیاسی رئیس سابق مجلس ، مردی مرکب از فرهنگ، سیاست، فلسفه و فیزیک

گزارش گروه سیاسی وبلاگ اخبار و رسانه ها ؛ سارا عاقلی؛ ترکیبی از فیزیک و فلسفه؛ همراه با دغدغه های تربیتی و الگوهای آموزشی و سیاست چاشنی همواره همراه شخصیت او محسوب می شد؛ چاشنی اما آنقدر زیاد بود که اصل را در بر گرفت و شخصیت علمی و ادبی او را تحت شعاع قرار داد.

حالا نمی دانیم او را ادیبی بدانیم از جنس فرهنگستان ادب فارسی که برای واژه های فرنگی معادل فارسی خلق می نماید؛ یا استاد دانشگاهی که در حوزه فلسفه تحصیل نموده و آثار ایمانوئل کانت را ترجمه می نماید؛ یا چهره ای با دغدغه های تربیتی که مدرسه تاسیس نموده و محتوای کتب درسی را بعد از دوره پهلوی تغییر داده و یا حتی سیاستمداری که چهار دوره ردای نمایندگی به تن نموده؛ یکبار با شعار تقوای سیاسی برای ریاست جمهوری پا پیش گذشته و حالا عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است؛ به ناچار باید او را همه این ها بدانیم!

ادب در فرهنگستان ادب!

جناب خان در بیست و سومین برنامه خندوانه او را نوکر شیر خدا آهنگر دادگر خواند تا نقدی نمکین باشد بر معادل سازی های فرهنگستان ادب برای کلمه های فرنگی مانند خمیراک، خمیر برگ، دراز آویز زینتی، کش لقمه، گرد لقمه و دراز لقمه؛ اما او در جواب، کلماتی مانند خمیراک و خمیربرگ را معادل پاستا و لازانیا مطرح نمود و از کاربرد آن در علم تغذیه بجای زبان محاوره گفت. کلماتی مانند دراز آویز زینتی به عنوان معادل کروات را هم ابتکار عمل مردم برای شوخی با فرهنگستان دانست.

فرهنگ؛ پایگاهِ علوم انسانی

اما این همه گزاره های مربوط به این شخصیت علمی، فرهنگی، تربیتی و سیاسی نیست؛ نام او با مدارس فرهنگ به عنوان پایگاه ویژه دانش آموزان علوم انسانی گره خورده. همسرش، طیبه ماهروزاده، نحوه تاسیس آن را در برنامه تلویزیونی زاویه اینطور تشریح کرد: با تاسیس مدارس غیر انتفاعی مخالف بودم، اما خودم به عنوان موسس، مدرسه ای راه اندازی کردم. زیرا پسرم می خواست به رشته علوم انسانی برود و ما نیز به دنبال مدرسه ای بودیم که محیط آن سالم باشد، اما پیدا نشد چرا که مدارس برای رشته علوم انسانی، دانش آموزان ضعیف را جذب می کردند.

نوع سخنان ماهروزاده که بجای دغدغه های اجتماعی با دغدغه های شخصی و خانوادگی همراه بود؛ باعث موجی از انتقادها درباره نحوه تاسیس فرهنگ و نوع نگاه حداد مبنی بر خصوصی سازی آموزش بود؛ البته پیش از این نیز بعضی از رسانه ها چیستی و کیستی مدارس خاص را در چند گزارش جنجالی زیر ذره بین برده بودند.

فرهنگی ها به خط می شوند!

مهمترین واکنش به هجمه نسبت به مدارس فرهنگ را جمعی از دانش آموختگان این مدرسه داشتند که در طی یک بیانیه به نقش فرهنگ در ارتقای علوم انسانی در کشور اشاره کردند؛ در قسمتی از متن آن آمده:دبیرستان فرهنگ را می توان نخستین تجربۀ نهادسازی ادبیات و علوم انسانی در آموزش و پرورش معاصر ایران دانست که به کوشش دکتر غلامعلی حداد عادل بنیان قرار گرفت. در آن سال های اولیه که ما دانش آموز مدرسه شدیم ایشان جمعی از بهترین و فرهیخته ترین استادان و دبیران ادبیات و علوم انسانی کشور را گردآورده بود که بعدها یافتن نمونه آن یکجا و در یک زمان حتی در هیچ دانشگاهی قابل تصور نبود.

نکته مهم در جریان این جنجال و دفاع جمعی از فرهنگی ها، فراجناحی شدن موضوع بود که باعث شد طیفی از دانش آموختگان این مدرسه بعضا با گرایشات متفاوتِ سیاسی جزء امضاکنندگان این بیانیه باشند؛ از استاد دانشگاه، روزنامه نگار و رمان نویس گرفته تا منقد سینما و کارشناس مسائل فرهنگی و هنری. تا جایی که نشان می داد اجماع و تاثیر حداد در عرصه فرهنگ بیشتر از دنیای سیاست است و سوالات و انتقاداتی که در عرصه فرهنگی نسبت به او مطرح می گردد توسط رقبای سیاسی اش جنجالی و از ریل اصلی مطالبه و رسیدگی خارج می گردد.

نویسندگان این بیانیه تاثیرگذاری فرهنگی و شرایط اقتصادی مدارس فرهنگ را نیز اینطور تشریح کردند:پیش از مدرسۀ فرهنگ دبیرستان علوم انسانی مناسب، در رده دبیرستان هایی که برای رشته های ریاضی و تجربی وجود داشت، مطلقاً یافت نمی شد؛ با مدرسه فرهنگ بود که این دیوار بلند و سرسخت فروریخت و الگوی آن در مدارس دولتی سراسر کشور نیز گسترش یافت.

مدرسۀ فرهنگ به معنای واقعی غیرانتفاعی بود و سطح شهریۀ آن با مدارس خصوصی امروز و دیروز هم خوانی نداشت. (بعضاً دانش آموزانی علاقمند از خانواده هایی با توان اندک اقتصادی رایگان یا با تخفیف در مدرسه فرهنگ ثبت نام می شدند) در نتیجه، مدرسه فرهنگ بدون امکانات مادی خاص و ویژه تنها به سرمایۀ فرهنگی اش متکی بود.

تقوای سیاسی

حضور او در چهار دوره مجلس در دوره های ششم، هفتم، هشتم و نهم، ریاستش در مجلس هفتم و واگذاری ریاست در دوره هشتم به لاریجانی مهمترین کارنامه او در خانه ملت است؛ اما این همه کارنامه سیاسی او نیست؛ حداد عادل در سال 92 نیز با شعار تقوای سیاسی وارد رقابت برای ریاست جمهوری شد و با قالیباف و ولایتی ائتلافی تحت عنوان 1+2 را شکل داد؛ قرار بر این بود دو نفر از اعضای ائتلاف به نفع دیگری کنار بکشند؛ در این دوره رقابت علاوه بر این سه نفر، سعید جلیلی نیز به عنوان دیگر کاندیدای اصولگرایان حضور داشت؛ حداد چهار روز پیش از انتخابات به نفع اصولگرایان، خود را از رقابت کنار کشید اما ولایتی با عهد شکنی و اعلام خاتمه ائتلاف از انصراف خود انصراف داد.

اما انصراف حداد عادل بر مبنای وعده ای که داده بود موجی از قدرانی ها را از جانب شخصیت ها، تشکل های دانشجویی و بزرگداشت شخصیت و اخلاق سیاسی او در پی داشت.

آخرین حضور او در عرصه انتخاباتی مربوط به کوشش برای راهیابی مجدد به مجلس در قالب لیست 30 نفره در انتخابات 94 با شعار معیشت، امنیت، پیشرفت بود که بی نتیجه ماند و لیست اصولگرایان با سرلیستی حداد، حتی از تصاحب یک کرسی بازماند.

اثرگذاری برجام

موضع گیری های او در مجلس نهم و پس از آن درباره برجام از مهمترین مواضع او به شمار می آید که برعکس مواضع مناسب او در سال فتنه، مخالفت طیفی از انقلابیون را به همراه داشت؛ بعضی معتقدند او در آخرین دوره نمایندگی اش در قِبال برجام سکوت کرد درحالی که می توانست با مخالفت جدی تر برای آن هزینه سازی کند و پس از آن در سال 96 از اثرگذاری برجام سخن گفت و اختلاف را در میزان اثرگذاری آن دانست و گفت:کسی منکر تاثیر برجام نیست.

شفافیت؛ عامل معذوریت!

دیگر موضوع جنجالی پیرامون حداد عادل به مخالفتش با طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس مربوط می شد که در مهر ماهی که گذشت در طی یک مصاحبه اعلام نمود:امروز خیلی ها هوادار شفافیت آرا هستند ولی من قصد دارم بگویم که اگر کسی به یک جمع بندی رسید و آن جمع بندی خلاف موج رسانه ای و افکار عمومی بود، ممکن است شفافیت آرا آن کس را در معذوریت قرار دهد که و او نتواند به آن چیزی که حق تشخیص داده است، رای دهد.

موضع گیری او در مورد شفافیت آرای نمایندگان در روزهایی که این موضوع به گفتمانی رایج در بدنه نخبگانی و حتی عمومی تبدیل شده بود برایش دردسرساز شد؛ البته این واکنش اغلبِ هم نسلان او در روبروه با موضوعات روز مانند شفافیت بود و همین موضوع تبدیل به عاملی برای اوج دریافت گفتمانی دیگر تحت عنوان جوانگرایی شد.

ریاست شورای ائتلاف

او این روزها برعکس سال 94 برای انتخابات مجلس کاندید نشده اما عهده دار ریاست شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی است؛ این تشکیلات با حضورِ ابراهیم رئیسی دو سال پیش، پس از انتخابات سال 96 کلید خورد اما پس از منصوب شدن او به عنوان رئیس قوه قضاییه، ریاستش با رای گیری در حلقه موسسین به حداد عادل سپرد؛ حالا باید منتظر ماند و دید مردِ فرهنگستان و فرهنگ در آستانه انتخاباتی دیگر کارگزاران عرصه سیاست را از کارزار انتخابات چگونه عبور خواهد داد و در روبرو با سوالات امروز جامعه ایران مانند جوانگرایی، شفافیت، مردم سالاری، عدالتخواهی، خاتمه مرزبندی های مرسوم سیاسی، خاتمه محافظه کاری و... چگونه عمل خواهد کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "کارنامه فرهنگی سیاسی رئیس سابق مجلس ، مردی مرکب از فرهنگ، سیاست، فلسفه و فیزیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارنامه فرهنگی سیاسی رئیس سابق مجلس ، مردی مرکب از فرهنگ، سیاست، فلسفه و فیزیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید