پیامدهای تعدیل مأموریت نیروهای آمریکایی در پایگاه العدید برای متحدان واشنگتن

به گزارش وبلاگ اخبار و رسانه ها، تعدیل مأموریت نیروهای آمریکایی در پایگاه العدید قطر پیامدهایی را برای متحدان واشنگتن در منطقه به دنبال خواهد داشت.

پیامدهای تعدیل مأموریت نیروهای آمریکایی در پایگاه العدید برای متحدان واشنگتن

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ اخبار و رسانه ها به نقل از پایگاه خبری المیادین، فرماندهی مرکزی نیروهای نظامی آمریکا مدتی پیش با صدور بیانیه ای خلاصه گفت: بعضی از مأموریت های نظامی پایگاه هوایی بزرگ را به مقر نیروهای آمریکایی در پایگاه شو ایالت کارولینا منتقل می نماید. روزنامه واشنگتن پست با اعلام این خبر، اقدام مذکور را یک تحول تاریخی مهم ارزیابی کرد .

این اتفاق بعد از حمله نیروهای انصارالله یمن به تأسیسات نفتی آرامکو در عربستان انجام شد و با هدف دور کردن نیروهای عملیاتی و نظامی آمریکا از برد موشک های ایران دنبال می گردد. این اولین بار است که نیروهای مرکزی آمریکا از زمان جنگ خلیج فارس در سال 1991، منطقه را ترک می نمایند .

منابع و کارشناسان آمریکایی معتقدند که این اقدام آمریکا برای جلوگیری از تکرار حادثه دردناک پرل هاربر در هاوایی است که در 7 دسامبر سال 1941 رخ داد و در جریان حمله نیروهای ژاپنی به ناوگان تسلیحاتی آمریکا در این منطقه بالغ بر 3000 نظامی آمریکایی از نیروهای پیاده دریایی کشته شدند و قطعات بزرگی از ناوگان نظامی آمریکا در اقیانوس آرام منهدم شد .

فرماندهی مرکزی عملیات نیروهای آمریکایی در قطر مسئولیت نظارت بر تمامی فعالیت های نیروهای آمریکایی در منطقه خاورمیانه و آسیای میانه را به عهده دارد. این پایگاه عملیات هوایی روزانه ای را در مناطق مختلف منطقه انجام می دادند که شامل مأموریت های حمایت لجستیک و اداری و انجام امدادرسانی های لازم و هماهنگی با مقر فرماندهی مرکزی نیروهای آمریکایی در شهر تامبا واقع در ایالت فلوریدا بود .

نکته مهم این است که عملیات هوایی صورت گرفته از این پایگاه که مأموریت های آن تعدیل شده است، حدود 300 پرواز در روز بوده که در آسمان سوریه، عراق، افغانستان و بر فراز پایگاه های آمریکا در منطقه خلیج فارس انجام می شد .

یک افسر عالی رتبه ائتلاف ناتو که نام خود را مخفی نگه داشت، در مصاحبه با روزنامه آمریکایی واشنگتن پست نگرانی آمریکا از تکرار فاجعه پرل هاربر را عامل اصلی این اتفاق دانست و مدعی شد که قدرت ایران برای هدف قرار دادن تأسیسات نفتی بدون اینکه سلاح های این کشور روشن و معین گردد و امکان رهگیری آن وجود داشته باشد، باعث نگرانی دائمی آمریکایی ها شده است؛ به ویژه که آمریکا حضور نظامی گسترده ای در منطقه خلیج فارس دارد، اما در مدیریت و فرماندهی این امکانات گسترده سهل انگاری نموده و به همین علت تأسیسات مذکور در صورت بروز جنگ به هدفی آسان برای ایرانی ها تبدیل شده است .

این منبع آمریکایی می افزاید که مسئولان این کشور به شکست سامانه های دفاع موشکی آمریکا و عربستان اذعان نموده اند و اطمینان ندارند که آنها عملکرد درستی در جلوگیری از بروز حملات مختلف توسط هواپیماها و پهپادهای ارزان قیمت و موشک های کروز داشته باشند .

فریدریک کولمن ژنرال ناتو نیز در مصاحبه با واشنگتن پست به عملیات ایران برای ساقط کردن هواپیمای بدون سرنشین آمریکا اشاره نموده و گفت که متحدان منطقه ای ایران نیز در یمن اقدامات گسترده ای برای هدف قرار دادن تأسیسات دولتی و فرودگاه ها در عربستان و امارات متحده عربی داشته اند و همین موضوع فرماندهی مرکزی آمریکا را به این نتیجه رسانده که مقر منطقه آنها در معرض هدف نیروهای مقاومت قرار گرفته است. علاوه بر اینکه تهران نیز بارها اعلام نموده است در صورت بروز جنگ، نیروهای آمریکایی در منطقه را هدف قرار خواهد داد .

بر اساس اطلاعات نظامی موجود، سامانه های دفاع هوایی به کار گرفته در حفاظت از پایگاه نیروهای آمریکایی در قطر، سامانه موشک های پاتریوت و سامانه های پیشرفته دیگری نظیر تاد و ایجیس و سامانه دفاعی متحرک فرانسوی از نوع شاهین است. این سامانه ها متخصص رهگیری و انهدام موشک ها و قطعات جنگی با سرعت بالا و ارتفاع بسیار بالا هستند و نمی توانند موشک های کروز و هواپیماهای بدون سرنشین که در ارتفاع پایین حرکت می نمایند را شناسایی و منهدم نمایند .

بر اساس گزارش های موجود، سامانه دفاع موشکی عربستان سعودی تا حد زیادی شبیه به ناوگان آمریکا و ائتلاف ناتو است و در آن از سامانه های پاتریوت و ضد هوایی های فراوری آلمان از نوع اسکای گارد و سامانه شاهین استفاده شده که امکان رهگیری پرنده های در حال حرکت در ارتفاع پایین را ندارند .

از مهمترین پیامدهایی که تصمیم مذکور داشته است، خروج جنگنده های پیشرفته اف 35 آمریکا از آشیانه های خود در پایگاه اماراتی الظفرة به عربستان و قطر است. این موضوع را گزارش روزنامه آمریکایی واشنگتن پست مطرح نموده و می نویسد که این اقدام همراه با هماهنگی های فشرده در مأموریت های لجستیک دنبال شده است.

علاوه بر این که کاهش حضور نیروهای آمریکایی در پایگاه العدید قطر پیامدهای منفی بر توانمندی آمریکا در ادامه کنترل عملیات موجود در خاورمیانه خواهد داشت و این موضوع نگرانی متحدان این کشور در منطقه خلیج فارس بویژه قطر را افزایش می دهد که بالغ بر1.8 میلیارد دلار از بودجه خود را برای تجهیز پایگاه آمریکایی مذکور هزینه نموده تا این پایگاه آماده حضور بالغ بر 10 هزار نظامی آمریکایی باشد.

بعضی دیگر از فرماندهان نظامی آمریکایی معتقدند که سیستم های دفاع موشکی کار گذاشته شده برای حمایت از پایگاه العدید نمی تواند از این پایگاه در برابر موشک های کروز و هواپیماهای بدون سرنشین محافظت کند.

در عین حال فرماندهی مرکزی نیروهای آمریکایی کوشش دارد کشورهای خلیج فارس را به این نکته قانع کند که تصمیم اخیر آنها در راستای کاهش تعهدات آمریکا در حمایت از متحدان منطقه در این کشور نیست، بلکه آنها می خواهند مانع از اجرای حمله احتمالی ایران به پایگاه های آمریکایی شوند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "پیامدهای تعدیل مأموریت نیروهای آمریکایی در پایگاه العدید برای متحدان واشنگتن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیامدهای تعدیل مأموریت نیروهای آمریکایی در پایگاه العدید برای متحدان واشنگتن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید