پاسخ تند مقامات عراق به درخواست آمریکا، صدر تهدید کرد

به گزارش وبلاگ اخبار و رسانه ها، در حالی که فضا در عراق کمی آرام شده آمریکا به دنبال انتخابات زودهنگام است.

پاسخ تند مقامات عراق به درخواست آمریکا، صدر تهدید کرد

به گزارش خبرگزاری وبلاگ اخبار و رسانه ها، بیانیه کاخ سفید در خصوص اتفاقات عراق که دیروز منتشر شد، همه را در عراق عصبانی نموده است. در حالی که اعتراضات در این کشور در روزهای اخیر کمی آرام گرفته و دولت در پی اصلاحات در عراق است، آمریکا بر روی اصلاح قانون انتخابات تاکید زیادی دارد. امری که البته از سوی مقامات عراقی هم مطرح شده است اما اصرار ایالات متحده به این موضوع و ارائه راه حلهایی برای کاهش بحران به صورت یک بیانیه رسمی، باعث شده تا این اقدام آنها دخالت در امور عراق تلقی گردد. اما آنچه خون عراقی ها را حسابی به جوش آورده، پیشنهاد آمریکا برای برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور است. آنها این خواسته را دخالت مستقیم واشنگتن در کشورشان تلقی نموده اند.

بخشی از تازه ترین تحولات عراق را از نظر می گذرانید:

تهدید مقتدی صدر به تظاهرات میلیونی

رهبر جریان صدر عراق با بیان اینکه این کشور نیازی به کشورهای مستکبر ندارد، گفت در برابر انتخابات زودهنگام تحت نظارت آمریکا سکوت نخواهد کرد.

سید مقتدی الصدر رهبر جریان صدر عراق دوشنبه شب با صدور بیانیه ای مخالفت خود را با برگزاری انتخابات زودهنگام تحت نظارت ایالات متحده گفت و گفت که در برابر انتخابات زودهنگام تحت نظارت آمریکا ساکت نخواهند نشست.

اوبا بیان اینکه عراق نیازی به کشورهای مستکبر ندارد، اضافه کرد: اگر آمریکا بار دیگر در امور عراق دخالت کند، تظاهرات میلیونی در کشور به راه انداخته می گردد، به ویژه اینکه بدانیم این اشغالگران بودند که باعث جذب مفسدان به عراق شدند. آمریکا خواستار این است که اینترنت قطع نگردد، در حالی که خودش بزرگ ترین کنترل نماینده آن است. رهبر جریان صدر توضیح داد: به آمریکا اجازه موج سواری نخواهیم داد و نمی گذاریم عراق را به سوریه و میدان جنگ و درگیری تبدیل کند.. آمریکا بار دیگر ثابت کرد که در امور دیگر کشورها دخالت می نماید. عراق مال مردم این کشور است و خودشان سرنوشت آن را رقم می زنند.

او خطاب به آمریکایی ها گفت: دست از دخالت در عراق بردارید، عراق بزرگانی دارد که می توانند از وطنشان دفاع نمایند و نیازی به دخالت نه شما دارد و نه دیگران.رهبر جریان صدر به آمریکا هشدار داد که اگر یک بار دیگر در امور عراق دخالت کند، با برگزاری تظاهرات میلیونی، به حضور این کشور در عراق خاتمه خواهند داد.

رهبر جریان صدر امروز در عراق با انتشار بیانیه ای ضمن دعوت به ادامه اعتراض های مسالمت آمیز، از مردم خواست، هر گونه دخالت آمریکا و نیروهای خارجی را رد نمایند و مجلس نیز اصلاحاتی ریشه ای شروع کند. الصدر در این بیانیه که در توئیتر منتشر شد، ضمن دعوت مردم به ادامه اعتراض های مسالمت آمیز بر شیوه های عقلانی که عراق را به خطر نیندازد و وارد خلأ [سیاسی] هولناک نکند تأکید کرد و گفت، انقلابیون باید سایه دخالت خارجی آمریکایی و غیر آن را و حتی دخالت بعضی عناصری که پشت کیبورد رایانه ها نشسته اند و طبق برنامه های استعماری آمریکا و دیگران فعالیت می نمایند، رد نمایند... انقلابیون نباید متعرض هیئت های دیپلماتیک یا سفارت کشورهای غیراشغالگر شوند حتی با سر دادن شعار چرا که این از اخلاق و خصایص ما نیست. صدر در ادامه با دعوت از آن دسته از مردمی که سکوت نموده اند از آنان خواست به ایفای نقش بپردازند و از نیروهای مسلح خواست همانطور که موصل را (از اشغال تروریست های داعش) آزاد کردند، همانطور از مردم معترض نیز دفاع نمایند.

تماس تلفنی سعودی ها با عبدالمهدی

وزارت خارجه عراق گفت که وزیر خارجه سعودی در تماس تلفنی با همتای عراقی خود در جریان بسته های اصلاحی دولت عراق برای پاسخ به خواسته های معترضان نهاده شد. دفتر اطلاع رسانی وزارت خارجه عراق در بیانیه ای گفت: محمد علی الحکیم وزیر خارجه عراق یک تماس تلفنی از فیصل بن فرحان همتای سعودی خود دریافت کرد. بر اساس این بیانیه، دو طرف در خصوص راه های تقویت روابط بین بغداد و ریاض برای یاری به تحقق آرمان های هر دو کشور بحث و گفت وگو کردند و وزیر خارجه عراق از تحولات عراق و بسته های اصلاحی که دولت عراق برای تحقق خواسته های تظاهرات نمایندگان ارائه نموده است، برای همتای سعودی خود سخن گفت.

بیانیه وزارت خارجه عراق اضافه کرد: آنها همچنین درباره شماری از مسائل منطقه که مورد اهتمام هر دو کشور است و لزوم ایجاد راه حل های سیاسی برای بحران هایی که منطقه را تحت تأثیر قرار می دهد، گفت وگو کردند.

در عراق بعضی معتقدند که عربستان در اتفاقات اخیر دست داشته است.

دیشب هم وزیر امور خارجه آمریکا و نخست وزیر عراق روز سه شنبه تلفنی درباره آخرین تحولات عراق گفت وگو کردند. بر اساس گفته سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، پامپئو در این گفت وگوی تلفنی از نخست وزیر عراق می خواهد تا از تظاهرات نمایندگان حمایت نموده و به آنچه او محدودیت های رسانه ای و اینترنتی خوانده خاتمه دهد.

هشدار برهم صالح به آمریکایی ها

ریاست جمهوری عراق علیه بیانیه مداخله جویانه کاخ سفید موضع گرفت و تاکید نمود که اصلاحات مورد انتظار در عراق هرگز نباید متاثر از دیکته خارجی باشد. ریاست جمهوری عراق در بیانیه ای که امروز سه شنبه در سایت رسمی رییس جمهوری عراق منتشر شده گفته است که اصلاحات مورد انتظار در عراق تنها یک تصمیم صرفا عراقی است و در پاسخ به اراده ملی مردم عراق به اجرا در می آید و هرگز نباید متاثر از دیکته خارجی باشد. به نوشته بیانیه، ریاست جمهوری عراق با هرگونه دخالت خارجی در امور داخلی عراق مخالف است و آن را نمی پذیرد. ریاست جمهوری عراق اضافه نموده است که مردم عراق برحسب اولویت بندی های منافع ملی و احترام اراده مرجعیت عالی دینی، در چارچوب های قانون اساسی و ضابطه مند و طبق تصمیمات ملی و مستقل خود، تصمیم می گیرند.

کاخ سفید در بیانیه دیروز دوشنبه برخلاف اراده ملی عراق و مرجعیت عالی دینی این کشور در کوششی بی فایده برای سوار شدن بر موج اعتراضات اجتماعی در این کشور و شعله ور کردن دوباره التهابات هفته های اخیر، خواستار انتخابات زودهنگام و تدوین قانون جدید انتخابات در این کشور شد.

این موضع مداخله گر آمریکا با واکنش سریع تعدادی از رهبران سیاسی از جمله سید عمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی، شیخ قیس الخزعلی دبیرکل عصائب اهل الحق و مقتدا صدر رهبر جریان صدر روبرو شد.

کاخ سفید این موضع مداخله گرانه را در ادامه مواضع دخالت گر سفارتخانه این کشور در بغداد و همچنین مواضع دونالد ترامپ رییس جمهور و مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا گرفته است.

این اعتقاد وجود دارد که آمریکا بعد از اینکه مشاهده کرد اعتراضات اجتماعی رو به راه حل مسالمت آمیز پیش می رود، کوشید با این موضع رسوا نماینده، به آتش اعتراضات در عراق دامن بزند. شیخ قیس الخزعلی در توئیتی پیشتر گفته بود که درخواست کاخ سفید برای انتخابات زودهنگام نشان می دهد که اساسا پروژه برگزاری انتخابات زودهنگام در عراق، یک خواست و سیاست آمریکایی بوده است.

آمریکا درخواست برکناری دولت را دارد؟

شبکه خبری سومریه نیوز، به نقل از یک منبع مسئول گفت: آمریکایی ها برای بین المللی کردن پرونده تظاهرات عراق و متحد کردن هم پیمانان غربی خود و کشورهای منطقه برای اعلام موضعی مشابه کوشش می نمایند. این موضع جدید باعث می گردد دولت و گروه های سیاسی نتوانند از عهده مقابله با تظاهرات برآیند.

این منبع اضافه کرد: بیانیه اخیر کاخ سفید که در آن بر لزوم برگزاری انتخابات زودهنگام تأکید شده، به مثابه توقف حمایت از دولت عراق و درخواست برای برکناری آن بود. احتمالا آمریکا مواضع دیگری نیز اتخاذ کند از جمله اینکه دیگر عراق را درباره واردات گاز و برق از ایران مستثنی نکند و به این استثنا خاتمه دهد، همچنین بغداد را به این ترتیب تحت فشار بگذارد که باید بین قطع تعامل با ایران یا تحریم ها یکی را انتخاب کند.

در روزهای اخیر توجهات بین المللی به بحران عراق بیشتر شده است. ملاقات نماینده سازمان ملل با ایت الله سیستانی و بیانیه اخیر وزارت خارجه آمریکا، خبر چندان خوبی برای کسانی که وقایع عراق را دنبال می نمایند نیست.

در همین حال امروز فاضل جابر نماینده ائتلاف البناء از نقش مخرب ایالات متحده آمریکا بویژه سفارت این کشور در بغداد، در تظاهرات اخیر عراق انتقاد کرد. جابر به پایگاه خبری المعلومه گفت که سفارت آمریکا در افزایش بحران [عراق] در سطح رسانه ای، دست دارد و این مسئله را از رهگذر تحدید نقش دولت و مجلس انجام می دهد؛ [دو ارگانی که] برای برطرف مطالبات قانونی تظاهرات نمایندگان، کوشش مجدانه ای دارند. او اضافه کرد که نقش آمریکا، برآیند یک لحظه نیست، بلکه از مدتها قبل و پیش از شروع تظاهرات، برای آن برنامه ریزی شده بود. این نماینده عراقی تأکید کرد که در جریان تظاهرات، آمریکا از یک گروه رسانه ای عراقی و بین المللی حمایت کرد تا بتواند بحران عراق را شعله ور کند و از نظر خبری، در حوادث بزرگنمایی داشته باشد.

فراکسیون سائرون به دنبال استعفای نخست وزیر

سخنگوی فراکسیون سائرون عراق امروز (سه شنبه) از جمع آوری 50 امضا برای استیضاح نخست وزیر این کشور اطلاع داد. حمدالله الرکابی، سخنگوی فراکسیون سائرون وابسته به مقتدی صدر در اظهاراتی به خبرگزاری اسپوتنیک گفت: این فراکسیون در چارچوب قانون اساسی و اساسنامه مجلس با جمع آوری بیش از 50 امضا از نمایندگان، اقداماتی را برای استیضاح عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق ترتیب داد.

او با بیان اینکه این امضاها از نمایندگان در فراکسیون های مختلف و در چارچوب قانون اساسی جمع آوری شد، اضافه کرد: ما نقش نظارتی خود را در این مورد برای استیضاح نخست وزیر انجام می دهیم.

310 310

منبع: خبرآنلاین

به "پاسخ تند مقامات عراق به درخواست آمریکا، صدر تهدید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ تند مقامات عراق به درخواست آمریکا، صدر تهدید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید