نماد شجاعت صفویان در آستانه تحول

به گزارش وبلاگ اخبار و رسانه ها، بقعه شیخ جبرئیل واقع در محله کلخوران اردبیل یکی از بناهای کم نظیر منتسب به خاندان صفوی است که به تازگی طرح ساماندهی جامع در آن شروع گردیده است.

نماد شجاعت صفویان در آستانه تحول

به گزارش وبلاگ اخبار و رسانه ها به نقل از روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل، بقعه شیخ جبرئیل، مرقد پدر شیخ صفی الدین اردبیلی، جد خاندان صفوی و تنی چند از بزرگان دوره صفوی است.

به روایت تاریخ این بنای تاریخی محل مهاجرت و سکونت جد خاندان صفوی و در واقع مهد شکل گیری اندیشه های صفویه محسوب می گردد.

تا قبل از احداث مرقدی برای شیخ امین الدین جبرئیل در این مکان، سکونت او و خانواده اش در کتب مختلف روایت گردیده بطوریکه در توضیح صفا نوشته امیر رجبی به سکونت قطب الدین پدرامین الدین جبرئیل در این روستا اشاره گردیده است.

در این کتاب آمده است: امین الدین جبرئیل پس از بازگشت از شیراز با دولتی خاتون، دختر جمال الدین بارقی، ازدواج کرد و در همان روستای کلخوران به اداره املاک موروثی و کار کشاورزی ادامه داد تا اینکه پسرش، صفی الدین اسحاق اردبیلی در سال 650 هجری قمری مصادف با سال 1252 میلادی متولد شد.

آنچنان که اسناد مکتوب تاریخی گواه آن است، محل احداث مرقد شیخ جبرئیل بعدها مدفن تنی چند از بزرگان خاندان صفوی گردیده و در همین مکان باغ مزاری شکل می گیرد که امروز به واسطه نقاشی های شیر و پلنگ سردر ورودی بقعه به نماد شجاعت صفویان شناخته می گردد.

این بنای تاریخی در طول سالیان گذشته دستخوش تحولات بسیاری گردیده و نه تنها تخریب بخش هایی از آن تجربه گردیده بلکه وضعیت نامناسب نگه داری موجب گردیده تا ساماندهی این اثر ارزشمند تاریخی به مطالبه عموم مردم و مسئولان استان تبدیل گردد.

تا مدت ها موضوع رونق اندک طرح های مرمت در این بنای تاریخی به کمبود اعتبارات گره خورده بود اما در نهایت با آنالیز کارشناسی و کوشش برای جذب اعتبارات، بقعه شیخ جبرئیل که به واسطه نزدیکی به قریه کلخوران به عنوان شیخ کلخوران شناخته می گردد، شاهد تحولات اساسی شد و دیری نمی پاید که به عنوان مکمل مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی به نماد خدمات خاندان صفوی در کشور تبدیل گردد.

اجرای طرح سامان دهی جامع باغ مزار

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل، با اذعان به اینکه ساماندهی این بنای تاریخی به مطالبه عمومی تبدیل گردیده است، توضیح داد: به منظور پاسخگویی، اداره کل طرح جامع ساماندهی و مرمت بنا را در دست اجرا دارد.

نادر فلاحی توضیح داد: مجموعه اقدامات این اداره کل شامل مرمت بنای تاریخی، اجرای فضای سبز، محوطه سازی، احداث ساختمان های خدماتی، نورپردازی محیطی و احداث رواق ها است.

او اضافه کرد: اعتبار سامان دهی این مجموعه از محل اعتبارات داخلی سازمان و به مبلغ شش میلیارد ریال تامین گردیده و در حال انجام است.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردبیل یادآور شد: همچنین فضای سبز به روش باغ سنتی ایرانی تحت نظارت این اداره کل اجرا می گردد.

همچنین معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل در تشریح اقدامات مرمت این بنای تاریخی توضیح داد: مرمت بخش های مختلف بنا از سال های گذشته انجام می گردیده اما در طرح فعلی شتاب گرفته است.

منصور عالیقدری متذکر شد: از جمله اینکه با اعتبار یک میلیارد ریال سنگ فرش محوطه انجام می گردد و ساماندهی فضای سبز داخل محوطه باغ مزار به وسعت یک هکتار برنامه ریزی گردیده است.

او با اشاره به محوطه سازی و اجرای رواق در اطراف بنا، تاکید نمود: علاوه بر این دو میلیارد و 500 میلیون ریال اعتبار به منظور نورپردازی بنا پیش بینی گردیده است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان به احداث 10 چشمه سرویس بهداشتی در محوطه اثر تاریخی نیز اشاره نمود.

راه اندازی موزه مفاخر کلخوران

از جمله اقدامات شاخص در ساماندهی این اثر تاریخی، استفاده بهینه از ساختمان مقابل بقعه است که به گفته عالیقدری با بهسازی و ساماندهی به موزه مفاخر تبدیل خواهد شد.

اما نه تنها در ساماندهی این بنای تاریخی از ظرفیت کارشناسان فنی استان بهره گرفته گردیده است، بلکه در راه اندازی موزه نیز اهالی فن و حتی خود مردم و کسبه مشارکت خواهند داشت.

به گفته یکی از محققان اردبیلی، محمود محمد هدایتی، قرار است در ساختمان مقابل بقعه اصلی موزه مفاخر قریه کلخوران دایر گردد.

او اضافه کرد: این موزه با مشارکت اهالی محل و با حمایت آن ها به محلی جهت معرفی مشاهیر، مفاخر و دانشمندان کلخوران تبدیل خواهد شد.

هدایتی توضیح داد: در ادامه این موزه می تواند محلی جهت نگه داری اشیا تاریخی کلخوران باشد.

به گفته محقق تاریخ اردبیل با توجه به اینکه بقعه شیخ کلخوران آرامگاه چهره های شاخص فرهنگی در عهد صفوی است، با ساماندهی و راه اندازی موزه می تواند به یکی از جاذبه های شاخص گردشگری تبدیل گردد.

شیخ جبرئیل به پایگاه ملی پژوهشی تبدیل می گردد

از جمله اقدامات شاخص جهت احیای صندلی این اثر تاریخی کوشش های انجام شده برای الحاق بقعه شیخ کلخوران به مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی است.

موضوعی که در سفر علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور مطرح شد و او در دیدار با امام جمعه اردبیل در خصوص عملیاتی شدن این مطالبه قول مساعد داد.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردبیل در این خصوص توضیح داد: الحاق بقعه به مجموعه جهانی موجب می گردد تا از مزیت ها و اعتبارات مجموعه جهانی در ساماندهی این اثر تاریخی بهره گرفت.

فلاحی تاکید نمود: اقدام خاندان صفوی در عمران و آبادنی کشور کم نظیر است و به ویژه شاه اسماعیل صفوی با تشکیل حکومت فراگیر و ملی شیعی خدمت کم نظیری به یادگار گذاشت.

او اضافه کرد: علاوه بر الحاق بقعه به مجموعه جهانی در نظر داریم این مجموعه به پایگاه ملی پژوهشی تبدیل گردد که در سفر مدیر کل امور پایگاه های جهانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این مهم مطرح شد.

به گفته فلاحی با توجه به کوشش های انجام شده برای الحاق مجموعه شیخ کلخوران به پایگاه جهانی شیخ صفی، ضروری است اجرای تمامی عملیات در این مجموعه از جمله مرمت، نورپردازی و اجرای فضای سبز به صورت فنی و تخصصی صورت گیرد.

او تاکید نمود: به منظور معرفی هر چه بیشتر خدمات خاندان صفوی پژوهشکده صفویه شناسی نیز در خانه ارشادی واقع در محله اوچ دکان اردبیل دایر خواهد شد.

کلخوران از زمان حیات شیخ صفی الدین بر او و اولادش وقف گردیده و مهم تر آنکه واقفان به استناد کتاب تاریخی و مستند اردبیل در گذرگاه تاریخ نوشته بابا صفری از نوادگان چنگیز و فرزندان هلاکوخان مغول بوده اند که بر ممالک ایران سلطنت می کردند.

بقعه شیخ جبرئیل که این قریه را بنام شیخ کلخوران شهره نموده است به استناد کتب تاریخی یا در زمان سلاطین صفوی ساخته گردیده یا در زمان شیخ صدرالدین پسر شیخ صفی و همزمان با گنبد الله الله بقعه شیخ صفی احداث گردیده است.

قسمت اصلی بقعه که مقبره سه تن از اجداد شیخ صفی از جمله شیخ جبرئیل پدر شیخ صفی، شیخ قطب الدین جد او و صلاح الدین برادر شیخ جبرئیل است.

در محوطه بقعه معروف به باغ شیخ برخی افراد مهم سیاسی و مذهبی دفن گردیده اند که مهم ترین آنها مقبره کوچک با سردر بسیار کوتاه و کم عرض سید حمزه پسر امام موسی کاظم و برادر امام رضا (ع) است.

گزارش از ونوس بهنود

منبع: میراث آریا

به "نماد شجاعت صفویان در آستانه تحول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نماد شجاعت صفویان در آستانه تحول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید