نظارت بر قلب و ریه با حسگر بسیار کوچک

به گزارش وبلاگ اخبار و رسانه ها، پروفسور فرخ ایازی دانشمند ایرانی موسسه فناوری جورجی پیروز به ساخت یک حسگر بسیار کوچک شده که می تواند با قرارگیری روی لباس به نظارت بر شرایط قلب و ریه ها بپردازد.

نظارت بر قلب و ریه با حسگر بسیار کوچک

به گزارش خبرگزاریاقتصادی ایران ، لرزش هایی که با تپش قلب ایجاد می گردد و تورم ریه ها بر اثر تنفس، ضعیف و لطیف است، اما می تواند اطلاعات مهمی را در خصوص سلامت عمومی بدن ما نشان دهد.

یک ریزحسگر جدید که می توان آن را روی لباس قرار گرفته است، می تواند روشی جدید برای ردیابی این سیگنال ها ارائه دهد و به کاربر هشدار دهد که ممکن است وقت آن رسیده باشد که یک چکاپ انجام دهد.

این حسگر جدید که توسط دانشمندان موسسه فناوری جورجیا ساخته شده است، کوچکتر از یک دکمه است و تا حدودی عملکرد یک دستگاه الکتروکاردیوگرام(نوار قلب) را تقلید می نماید. نوار قلب شامل آزمایشاتی است که برای ثبت فعالیت الکتریکی قلب با استفاده از پچ های الکترود متصل به پوست انجام می گردد و ریتم قلب، جریان خون و سایر معیارهای کلیدی سلامتی اندام را آشکار می نماید.

پروفسور فرخ ایازی استاد دانشکده مهندسی برق و رایانه جورجیا می گوید: در حال حاضر پزشکی به دنبال استفاده از الکتروکاردیوگرام ها برای کسب اطلاعات در خصوص قلب است، اما الکتروکاردیوگرام فقط تکانه های الکتریکی را اندازه گیری می نماید. قلب یک سیستم مکانیکی است که ماهیچه های خود را برای پمپاژ خون حرکت می دهد و دریچه ها را باز و بسته می نماید و دسته ای از صداها و حرکات را ارسال می نماید که یک الکتروکاردیوگرام آنها را تشخیص نمی دهد. الکتروکاردیوگرام ها همچنین در خصوص عملکرد ریه چیزی به ما نمی گویند.

پروفسور ایازی گروهی را برای ایجاد حسگر جدید راهنمایی کرد که بتواند این شکاف ها را پر کند. این حسگر از دو لایه بسیار خالص سیلیکون تشکیل شده است و فضای بسیار باریکی بین آنها قرار گرفته است که فقط 270 نانومتر یا تقریباً به اندازه 0.005 پهنای موی انسان است. این لایه های سیلیکونی به عنوان الکترود عمل می نمایند و به صداهای مختلف و ارتعاشات برآمده از قلب و ریه ها واکنش نشان می دهند.

به گفته محققان، این دستگاه قادر است این صداها و لرزش ها را از صداهای محیطی که خارج از بدن وجود دارند، متمایز کند و آنها را به خروجی های الکترونیکی قابل خواندن تبدیل کند تا بینش هایی را در خصوص سلامت کاربر ارائه دهد.

ایازی گفت: اگر این حسگر روی پوست یا پیراهن کشیده گردد، صدای حاصل از اصطکاک را نمی شنود، اما نسبت به صداهایی که از داخل بدن به گوش می رسد، بسیار حساس است. بنابراین حتی از روی لباس هم قادر به دریافت صداها و لرزش های بدن است.

از جمله صداهایی که این حسگر قادر به تشخیص آن است، صدای ضربان قلب، میزان تنفس و صداهای برآمده از ریه ها است. علاوه بر این، می تواند فعالیت بدنی کاربر مانند پیاده روی را تشخیص دهد و با داده های گرفته شده از قلب و ریه ها همگام سازی کند تا تصویری کلی از سلامت عمومی کاربر نشان دهد.

محققان تصور می نمایند که با کار بیشتر بر روی این پروژه، این حسگر می تواند کارکرد ناقص دریچه قلب را به وسیله آشفتگی در جریان خون یا رشد سرطان در ریه ها به واسطه شنیدن صداهای ضعیفتر فاش کند.

این مطالعه در مجله Digital Medicine منتشر شده است.

منبع: اقتصاد ایران

به "نظارت بر قلب و ریه با حسگر بسیار کوچک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نظارت بر قلب و ریه با حسگر بسیار کوچک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید