نظارت بر فراوری و شماره گذاری وسایل نقلیه تشدید شد

به گزارش وبلاگ اخبار و رسانه ها، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست از تغییرات ساختاری در نحوه صدور گواهینامه های آلایندگی وسایل نقلیه موتوری اطلاع داد و گفت: اصلاح ساختارهای صدور گواهینامه آلایندگی خودروها و موتورسیکلت ها باعث شفافیت در صدور مجوزها و آنالیز دقیق مستندات فنی آلایندگی مجاز خودروها می گردد.

نظارت بر فراوری و شماره گذاری وسایل نقلیه تشدید شد

مسعود تجریشی در گفت وگو با وبلاگ اخبار و رسانه ها با بیان اینکه در راستای اجرای قانون هوای پاک، ساختار صدور گواهینامه های آلایندگی به منظور اعمال نظارت بیشتر بر فراوری و شماره گذاری خودروها اصلاح شده است، گفت: به زودی سامانه صدور مجوز گواهینامه خودرو، موتورسیکلت و تجهیزات پس پالایش به صورت برخط در سازمان حفاظت محیط زیست راه اندازی می گردد.

وی با اشاره به اینکه بر اساس مفاد آیین نامه فنی ماده 2 قانون هوای پاک، سازمان حفاظت محیط زیست موظف است نحوه صدور گواهینامه های آلایندگی خودرویی را به روزرسانی کند، توضیح داد: این مصوبه ای است که در جهت اجرای قانون هوای پاک، توسط هیأت وزیران به سازمان حفاظت محیط زیست ابلاغ شده است.

نظارت سازمان محیط زیست بر فراوری خودروها و موتورسیکلت ها تقویت می گردد

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به ضرورت به روزرسانی ساختار صدور گواهینامه آلایندگی خودرویی گفت: هدف ازبه روزرسانی این است که نظارت بر مجوزهای فراوری و شماره گذاری انواع وسایل نقلیه سبک و سنگین به شکل شدیدتر و جدی تری اعمال گردد.

تجریشی تاکید نمود که اصلاح نحوه صدور گواهینامه های آلایندگی تایید نوع وسایل نقلیه موتوری کشور ضمن ایجاد شفافیت در صدور مجوزها باعث برطرف انحصار کارشناسی در صدور مجوزهای تایید نوع، آنالیز دقیق مستندات فنی به منظور سطح آلایندگی مجاز خودروها و رسیدگی دقیق و به موقع به درخواست های صنعت در قالب یک سامانه می گردد.

درخواست های صنعت خودرو در یک کمیته فنی آنالیز می گردد

وی ادامه داد: در این جهت معاونت محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست کمیته فنی صدور گواهینامه های تایید نوع و تطابق فراوری را تشکیل داده است که شامل کارشناسان سازمان وکارشناسان مدعو است. این کمیته در جلسات هفتگی به آنالیز درخواست های صدور مجوز آلایندگی می پردازد.

مجوزهای آلایندگی چه زمانی باطل می شوند؟

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست شرایط ابطال مجوز آلایندگی را تشریح و اظهار کرد: گواهینامه مجوز آلایندگی هر نوع وسیله نقلیه در فرمت استاندارد و با ذکر جزییات کامل به نحوی تدوین شده است که با تغییر هرگونه مشخصه مندرج در این گواهینامه اعم از نوع خودرو، موتورسیکلت یا تجهیزات پس پالایش، مجوز باطل و اخذ مجوز جدید ضروری خواهد شد. چنین جزییات فنی برای اولین بار در کشور در گواهینامه مذکور درج شده است و در اختیار متقاضی و نیروی انتظامی برای پلاک گذاری قرار می گیرد.

وی تاکید نمود: بر اساس مفاد قانون هوای پاک و در قالب چارچوب جدید، هر زمان و به هر نحوی کمیته فنی صدور گواهینامه تایید نوع و تطابق فراوری زیست محیطی از تخطی از شرایط آلایندگی در محصول فراوریی، توسط متقاضی آگاه گردد و اطمینان کارشناسی به عمل آورد، مجوز صادره باطل و موارد جهت منع پلاک گذاری به نیروی انتظامی اعلام خواهد شد.

به گفته تجریشی، از این پس مجوزها از سازمان حفاظت محیط زیست به صورت سالانه صادر می شوند و متقاضی اعم از خودروساز، وارد نماینده خودرو یا شرکت های بازرسی مورد تایید سازمان باید هر ساله حتی در صورت عدم تغییر در مشخصات فنی سامانه های کنترل آلایندگی و سطح آلایندگی مجددا برای تمدید این مجوز اقدام نمایند.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اعلام این خبر که به زودی سامانه صدور مجوزهای گواهینامه های آلایندگی به صورت برخط در سازمان حفاظت محیط زیست راه اندازی می گردد، گفت: این سامانه ضمن حذف فرآیند بوروکراتیک اداری موجب دقت نظر، شفافیت همچنین امکان نظارت دقیق تر بر فعالیت های متقاضیان صدور مجوز می گردد، افزون بر این استقرار سامانه الکترونیک فرصت ایجاد یک پایگاه داده جامع را برای کشور فراهم می نماید.

تجریشی در خاتمه گفت که روز یکشنبه (20 آبان)، اولین نمونه از گواهینامه های آلایندگی خودرویی جدید را برای چند نمونه موتورسیکلت بنزینی انژکتوری با سطح استاندارد یورو 4 آنالیز شد و به امضا رسید و نسخه های تایید شده برای مجوز پلاک گذاری به پلیس ارسال شد.

به گزارش وبلاگ اخبار و رسانه ها، تایید نوع رویه ای است که بر اساس آن مرجع تایید، گواهی می دهد نوعی از وسیله نقلیه، الزامات فنی و مقررات اجرایی مربوط به استاندارد ملی مرجع یا استانداردهای جداگانه مربوطه را رعایت نموده است. هـدف از تائید نوع خودرو، حصول اطمینان از رعایت ویژگی های ایمنی، زیست محیطی و عملکردی در طراحی و ساخت آن است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نظارت بر فراوری و شماره گذاری وسایل نقلیه تشدید شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نظارت بر فراوری و شماره گذاری وسایل نقلیه تشدید شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید