میانگین قیمت کتاب در سالی که گذشت، مارسل پروست دیده شد!

به گزارش وبلاگ اخبار و رسانه ها، خبرنگاران-گروه فرهنگ: گزارش یک هفته با کتاب این هفته با اختلاف 2 خبر بیشتر نسبت به هفته گذشته و داشتن 14 خبر، 10 خبر داخلی و 4 خبر خارجی را در بر می گیرد.

میانگین قیمت کتاب در سالی که گذشت، مارسل پروست دیده شد!

آغاز ثبت نام از ناشران کشور برای حضور در سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و کشف تنها فیلم موجود از مارسل پروست نویسنده فرانسوی از جمله خبرهای مهم این گزارش هستند. گزارش با 2 خبر مربوط به نمایشگاه پیش روی کتاب تهران آغاز شده و به خبر مربوط به مارسل پروست ختم می گردد.

در ادامه مشروح متن این گزارش را از نظر می گذرانیم.

آغاز ثبت نام ناشران برای حضور در نمایشگاه کتاب

روز یکشنبه این هفته بود که مدیر کمیته ناشران داخلی از آغاز ثبت نام از ناشران برای حضور در نمایشگاه کتاب تهران از روز سه شنبه سوم اسفند ماه اطلاع داد.

هومان حسن پور در این باره گفت: ثبت نام ناشران برای حضور در سی اُمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از ساعت 9 صبح روز سه شنبه سوم اسفند ماه آغاز شده و تا تاریخ 10 اسفند ماه ادامه خواهد داشت.

تاکید مجدد بر تصویب همه برنامه های نمایشگاه در کمیسیون معاملات

اما این گزارش یک خبر دیگر هم مربوط به نمایشگاه کتاب تهران دارد و این است که در پی دستور رئیس نمایشگاه کتاب، قائم مقام این نمایشگاه از مصوبه ستاد اجرایی مبنی بر لزوم طرح و تصویب همه برنامه ها، هزینه ها و درآمدهای کمیته ها در کمیسیون معاملات اطلاع داد.

امیرمسعود شهرام نیا با تاکید بر لزوم شفافیت هزینه ها و درآمدهای کمیته های نمایشگاه کتاب تهران گفت: با توجه به مصوبه ستاد اجرایی نمایشگاه هرگونه درآمد و هزینه بدون طی سیر مقررات اداری مربوط و بدون تصویب در کمیسیون معاملات، خلاف و غیرقابل تایید است.

وی اضافه کرد: این تصمیم از آنجا مطرح شد که در سال های گذشته بعضی از کمیته ها پس از تصویب برنامه های خود و تعیین شدن سقف بودجه، فعالیت هایی را انجام می دادند و بدون مصوبه خواهان دریافت هزینه های خود بودند. از این رو این مصوبه به تصویب رسیده است تا کمیته ها بر اساس سقف تعیین شده در کمیسیون معاملات هزینه نمایند.

سومین پایتخت کتاب ایران انتخاب شد

طی اخباری که روز دوشنبه این هفته در خروجی وبلاگ اخبار و رسانه ها نهاده شد، شهر بوشهر به عنوان سومین پایتخت کتاب ایران معرفی گردید. در دو دوره قبلی طرح معرفی پایتخت کتاب ایران، به ترتیب اهواز و نیشابور، این عنوان را کسب نموده بودند.

به این ترتیب، در آئین اختتامیه سومین دوره طرح معرفی پایتخت کتاب ایران که عصر دوشنبه 2 اسفند با حضور سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مقامات مسئول دیگر در تالار وحدت برگزار گردید، شهر بوشهر به عنوان پایتخت کتاب ایران معرفی گردید.

آغاز ثبت نام کتابفروشی ها برای عیدانه کتاب

ثبت نام کتابفروشی ها برای مشارکت در طرح عیدانه کتاب با شعار امسال هم کتاب عیدی دهیم از 25 بهمن ماه آغاز و تا انتها روز 14 اسفند ماه ادامه دارد. با گذشت 9 روز از آغاز ثبت نام برای این طرح، 423 کتابفروشی برای مشارکت در این طرح اعلام آمادگی نموده اند.

استان تهران تاکنون با 83 کتابفروشی، اصفهان با 51 کتابفروشی و قم با 43 کتابفروشی بیشترین مشارکت را در این طرح داشته اند که این میزان مشارکت حکایت از استقبال کتابفروشی های اصفهان در مقایسه با طرح مشابه پاییزه کتاب دارد.

اعلام آمار خانه کتاب درباره میانگین قیمت کتاب در سال اخیر

بر اساس آماری که موسسه خانه کتاب این هفته منتشر کرد، قیمت متوسط کتاب در دی ماه سال گذشته 15 هزار و 158 تومان بوده که در دیماه امسال با 9 درصد افزایش به 16 هزار و 549 تومان رسیده است.

در دی ماه سال گذشته، 9 هزار و 59 عنوان کتاب منتشر شده که در مقایسه با زمان مشابه امسال با افزایش 3 درصدی به 9 هزار و 300 عنوان کتاب رسیده است که در این میان سهم کتاب های عمومی در امسال 6 هزار و 697 عنوان و سهم کتاب های کودک هزار و 419 عنوان است که به ترتیب نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته با افزایش 21 و 33 درصدی رو به رو شده اند.

شاه آبادی مدیرعامل انتشارات مدرسه شد

یکی از خبرهای یکشنبه این هفته، خبر یک انتصاب در یکی از موسسات انتشاراتی کشور بود و به موجب آن، حمیدرضا شاه آبادی نویسنده معاصر به عنوان مدیرعامل جدید موسسه انتشارات مدرسه منصوب شد.

شاه آبادی در کارنامه خود مدیریت انتشارات کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان و مدیر فراوری انتشارات کانون، مدیریت موسسه انتشارات بین المللی الهدی و همکاری در انتشارات سوره مهر به عنوان مدیر فراوری را دارد.

گرامیداشت 79 سالگی پیشکسوت صنعت چاپ

مراسم گرامیداشت اسمعیل دمیرچی نویسنده و پیشکسوت صنعت چاپ و نشر عصر روز یکشنبه اول اسفند به همت موسسه خانه کتاب با حضور نمایندگانی از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مسئولان سازمان اسناد و کتابخانه ایران و جمعی از فعالین و پیشکسوتان حوزه صنعت چاپ در سرای کتاب در تهران برگزار گردید.

رونمایی از 8 کتاب در مورد جندی شاپور باستان

نخستین کنگره بین المللی جندی شاپور دزفول با حضور میهمانان خارجی و مقامات ارشد کشوری و مسئولان محلی صبح سه شنبه 3 اسفند در دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول برگزار گردید و در حاشیه آن، توسط وزیر علوم و تعدادی از مسئولان کشوری و استانی از هشت کتاب در مورد جندی شاپور باستان رونمایی شد.

انتشار فراخوان یازدهمین همایش تاریخ شفاهی ایران

یازدهمین همایش تاریخ شفاهی ایران با موضوع تدوین در تاریخ شفاهی روز نهم اسفند به همت پژوهشکده اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، برگزار می گردد که فراخوان ارائه مقالات آن این هفته منتشر شد و از علاقه مندان به شرکت در این همایش دعوت شد، مقالات خود را ارائه نمایند.

امضای سند همکاری 3 جانبه تحول فرهنگ مطالعه در خوزستان

پیش از ورود به بخش خبرهای بین المللی، آخرین مرور اخبار داخلی این گزارش را به یک خبر استانی اختصاص می دهیم. طبق این خبر که روز دوشنبه منتشر شد، سند همکاری سه جانبه به منظور تحول در فرهنگ مطالعاتی استان خوزستان با نظارت اداره کل استاندار امضا و اجرایی شد.

به این ترتیب، ادارات کل کتابخانه های عمومی آموزش و پرورش و کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان خوزستان به منظور تحول بنیادین در فرهنگ مطالعاتی و ایجاد عادت خواندن در نظام خانواده و کودک و نوجوان و بهره گیری از ظرفیت های انسانی و فنی دستگاه های فرهنگی مرتبط با حوزه یک سند همکاری سه جانبه امضا کردند.

حضور ایران در بیست و دومین نمایشگاه کتاب عمان

اولین خبر بین المللی این گزارش، همچنان رنگ و بوی ایران را دارد و مربوط به حضور در یک رویداد خارجی است. به موجب خبر مذکور، ایران در بیست و دومین دوره نمایشگاه کتاب عمان که از دیروز چهارشنبه 4 اسفند آغاز شده تا 14 اسفند که زمان انتها این نمایشگاه است، حضور خواهد داشت.

در این نمایشگاه 750 شرکت نماینده از 28 کشور دنیا حضور دارند که 590 شرکت نماینده به صورت مستقیم و 160 شرکت نماینده تحت عنوان نمایندگی شرکت می نمایند و 450 هزار عنوان کتاب به نمایش گذاشته خواهد شد. مساحت نمایشگاه 12 هزار و 114 مترمربع است که سازمان های دولتی، کتاب های کودک، بین الملل، فرهنگی، ادبی و هنر بخش های ویژه نمایشگاه است.

موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران هم با 400 عنوان کتاب در زمینه های ادبیات معاصر و کلاسیک، کودک و نوجوان، ایران شناسی، هنر و آموزش خط در این رویداد فرهنگی حضور خواهد داشت. مساحت غرفه ایران 27 مترمربع است.

اهدای دکترای افتخاری روسیه به اورهان پاموک

یکی از قدیمی ترین دانشگاه های روسیه به اورهان پاموک نویسنده برنده نوبل ادبیات از ترکیه، دکترای افتخاری داد. به این ترتیب پاموک روز سه شنبه این هفته، از دانشکده ترکیه شناسی دانشگاه سن پترزبورگ روسیه که از سال 1822 دوره زبان عثمانی را دایر نموده و سال 1835 به دو بخش تاریخ و زبان تقسیم شده نزدیک به دو قرن قدمت دارد، دکترای افتخاری خود را دریافت کرد.

پرفروش ترین کتاب آمازون معرفی گردید

فیلیپ پولمن نویسنده سرشناس انگلیسی روز چهارشنبه هفته گذشته در پاسخ به انتظار چندساله هوادارانش اعلام نمود سه گانه فانتزی اسطوره ای جدیدی را پاییز آینده منتشر می نماید و طبق خبری که روز یکشنبه این هفته منتشر شد، کتاب نخست این مجموعه در فهرست نخست پرفروش آمازون در بخش پیش سفارش جای گرفت.

پولمن از این سه گانه با عنوان کتاب غبار یاد کرد و گفت کتاب اول این مجموعه اکتبر 2017 وارد بازار کتاب خواهد شد.

کشف تنها فیلم موجود از مارسل پروست

یک محقق کانادایی در خبری که این هفته منتشر شد، گفت که یک فیلم صامت که 14 نوامبر 1904 برداشته شده، تصویری از خالق در جستجوی زمان از دست رفته در زمانی است که وی 33 سال داشت. در این فیلم یک دقیقه و 11 ثانیه ای مردی که تصور می رود باید مارسل پروست باشد در ثانیه 37 تصویر ظاهر می گردد.

مجله لوپون با انتشار این فیلم در وب سایت خود این خبر را اعلام نمود. گفته می گردد این فیلم تنها فیلمی است که از مارسل پروست وجود دارد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "میانگین قیمت کتاب در سالی که گذشت، مارسل پروست دیده شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میانگین قیمت کتاب در سالی که گذشت، مارسل پروست دیده شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید