موضع میراث فرهنگی درباره تنگه بردول چیست؟

به گزارش وبلاگ اخبار و رسانه ها، مدیرکل میراث فرهنگی استان هرمزگان می گوید: مجوز فعالیت معدن در تنگه بردول را سازمان صنعت و معدن صادر نموده است، تنها کاری که می توانستیم انجام دهیم با توجه به ثبت ملی نبودن محوطه، نخست معین حریم برای آن محوطه و اجازه برداشت تا 70 متر سنگ از کف رودخانه بود، اما اگر این حریم را رعایت نکنند، میراث فرهنگی بار دیگر وارد می گردد.

موضع میراث فرهنگی درباره تنگه بردول چیست؟

به گزارش وبلاگ اخبار و رسانه ها، مردم شهرستان پارسیان در استان هرمزگان در طول هفته گذشته با تحصن در محوطه تاریخی - طبیعی تنگه بردول نسبت به صدور مجوز فعالیت یک معدن در این محوطه تاریخی اعتراض کردند. آن ها معتقد بودند فعالیت این سنگ شکن در محوطه تاریخی بردول هویت تاریخی شان را از بین می برد.

حمد مبارکی - فعال میراث فرهنگی و بومی شهرستان پارسیان - پیش تر درباره این تحصن به وبلاگ اخبار و رسانه ها گفته بود: تنگه بردول منطقه ای طبیعی و تاریخی با قدمت تاریخی بسیار زیاد است که تا همین 50 سال قبل مردم این منطقه در آن تنگه زندگی می کردند، اما با ایجاد شهرستان پارسیان در همین منطقه، به مرور تنگه بردول از جمعیت خالی شد، هرچند مردم منطقه همچنان آن منطقه را به عنوان هویت تاریخی شهر خود می دانند.

در این تنگه تاریخی و طبیعی، در حال حاضر شش آسیاب آبی و جدول های ساروجی در داخل تنگه که تا بیرون تنگه نیز کشیده شده و مردم از آن استفاده می کردند باقی مانده است. همچنین از آب چشمه داخل تنگه برای مصارف کشاورزی استفاده می شد، اما در صورت فعالیت معادن در این منطقه از شهرستان پارسیان، همه این آثار تاریخی و هویت منطقه از بین می رود.

این صحبت ها و عملکرد مردم پارسیان در دفاع از میراث فرهنگی و طبیعی این منطقه در حالی رخ داد که رضا برومند - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی - در گفت وگو با خبرنگار وبلاگ اخبار و رسانه ها از موافقت این اداره کل نسبت به صدور مجوز فعالیت معدن خبر می دهد.

میراث فرهنگی کارش را انجام داد، با معین حریم محوطه مساحت قابل ورود را به آن ها اعلام کردیم و تا 70 متر کف رودخانه می توانند سنگ برداشت نمایند او با تاکید بر این که مجوز استفاده از سنگِ کف رودخانه توسط سنگ شکن توسط سازمان صنعت معدن و تجارت صادر شده است، می گوید: استعلام برای صدور این مجوز را دو سال قبل از میراث فرهنگی گرفته بودند. با توجه به این که آن محدوده مسئله ای نداشته، پاسخ استعلام را مثبت داده اند، تا این که با حضورم در اداره کل میراث فرهنگی استان هرمزگان در سال 97، مردم بار دیگر اعتراض خود را نسبت به این مجوز اعلام کردند.

او با اشاره به نامه نگاری هایش با فرماندار منطقه و درخواست توقف کار برای رفع شدن شبهه ها، ادامه می دهد: در ادامه درخواست کردم تا تعدادی از کارشناسان پژوهشکده باستان شناسی با آنالیز این محوطه نظرشان را نسبت به بخش های تاریخی و طبیعی منطقه اعلام نمایند، که با توجه به ثبت ملی نبودن محوطه، نخست معین حریم برای آن انجام و اعلام شد که تا 70 متر کف رودخانه برداشت سنگ منعی ندارد، با این وجود بار دیگر از آن ها درخواست کردیم تا حریم محوطه افزایش پیدا کند تا هر احتمالی از تخریب را از بین ببرد و در نهایت آن حریم دوم را به سازمان صنعت و معدن اعلام کردیم.

برومند با تاکید بر این که در حال حاضر سازمان صنعت و معدن استان بر اساس همان نظر کارشناس پژوهشکده مجوزها را صادر نموده و مراحل قانونی در دست انجام است، می گوید: کاری که می توانستم انجام دهم، در نخستین مرحله درخواست از فرماندار برای توقف پروژه بود و ما اکنون خیال مان راحت است که کار درست را انجام داده ایم، مجوز کنونی اکنون براساس نظر کارشناسان باستان شناس میراث فرهنگی است و اداره کل میراث فرهنگی استان دیگر نمی تواند نظر خاصی بدهد.

اگر در حین برداشت سنگ، حریم را رعایت ننمایند، میراث فرهنگی بار دیگر وارد می شود. دستگاه های مختلف حتی به لحاظ منابع طبیعی در این محوطه بیشتر جای مانور دارند تا میراث فرهنگی.

او اما درباره نحوه اعتراض مردم و پلاکاردهایی که با شعار حفاظت از هویت و تاریخ تنگه بردول در دست گرفته اند، می گوید: دستگاه متولی این پروژه سازمان صنعت، معدن و تجارت است. ما کاری را که باید انجام دهیم به خاتمه رساندیم. معتقدم دستگاه های مختلف حتی به لحاظ منابع طبیعی در این محوطه بیشتر جای مانور دارند تا میراث فرهنگی.

مدیرکل میراث فرهنگی استان هرمزگان اما به وجود تعدادی آسیابِ قدیمی که هنوز در فهرست آثار ملی ثبت نشده اند، در این محوطه تاریخی اشاره و بیان می نماید: با معین حریمِ آن ها، حفاظت از این بخش از محوطه را انجام داده ایم، اگر در حین برداشت سنگ، حریم را رعایت ننمایند، میراث فرهنگی بار دیگر وارد می شود.

او درباره ثبت ملی این محوطه تاریخی، براساس ادعای مردم که می گویند تا 50 سال قبل در این تنگه زندگی می کردند، توضیحات بیشتری نمی دهد و حضور پیدا نمی کند درباره روندِ تهیه پرونده این محوطه برای ثبت ملی آن صحبت کند، اما اظهار می نماید: مانند دیگر محوطه های تاریخی که بدون هیچ سروصدای رسانه ای آن ها را ثبت نموده ایم و خاتمه خبر ثبت ملی آن ها منتشر شد، می توانیم دیگر اقدامات مان را نیز انجام دهیم.

برومند در عین حال با تاکید بر وجود جاذبه های طبیعی در این محوطه نسبت به جاذبه های تاریخی و فرهنگی، اظهار می نماید: آن چه مربوط به ماست حفظ شده است، دیگر بخش ها احتمالا بیشتر مربوط به منابع طبیعی است که دیگر به ما برنمی شود. در واقع آن چه من مسوولش هستم و حفظ میراث فرهنگی است، باید رعایت حریم شود.

او در حالی این صحبت را مطرح می نماید که وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از زمان فعالیتش به عنوان یک سازمان، آنالیز محوطه های طبیعی تاریخی را نیز در دستور کار خود دارد و حتی علاوه بر ثبت ملی تعدادی محوطه طبیعی در سراسر کشور، چند محوطه طبیعی و منظر فرهنگی آن ها را نیز در فهرست میراث جهانی ثبت نموده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "موضع میراث فرهنگی درباره تنگه بردول چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موضع میراث فرهنگی درباره تنگه بردول چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید