لوگوی بازار بورس تهران از کدام میراث باستانی الهام گرفته شد؟

به گزارش وبلاگ اخبار و رسانه ها، لوگوی بازار بورس تهران از یک درفش بهره گرفته شده است. این درفش مدور بر دوش دو گاو نر، مزین به حلقه چهار نفره، دو بخش مفرغی دارد که در اصل روی یک دسته چوبی سوار می شده است. قسمت پایینی یک گیره سوراخ دار مستقل است که روی آن تصویر سه انسان ایستاده نقش بسته که دستانشان را به یکدیگر داده و حلقه ای درست کرده اند.

لوگوی بازار بورس تهران از کدام میراث باستانی الهام گرفته شد؟

قسمت بالایی بخش اصلی بیرق است. یک حلقة کاملاً مدور روی گرده دو گاو نر قرار گرفته است که پشت به پشت ایستاده اند. در وسط حلقه، چهار انسان که با پاهایی درهم گره خورده، در حالت دویدن، حلقه ای ساخته اند که در آن تا ابد می دوند.

این چهار نفر، با بازوان برافراشته، دست به دست هم داده و با هم کوزه هایی را نگهداشته اند که آب از آن ها سرازیر است و حلقه ای در اطراف آن ها درست کرده که روی آن مرغابی های کوچکی قرار دارند و در بالای آن حیوانی نشسته است.

از دیرباز این اثر نفیس به دوران حکم رانی هخامنشیان یا دوره یونانی پارتی نسبت داده می شد، ولی امروزه قدمت آن را سده های اولیه هزاره دوم پیش ازمیلاد تخمین می زنند و آن را وابسته به گروه اشیای مفرغی لرستان می دانند. تزیینات مدور با چهار شخصیت که با آن احاطه شده اند احتمالا تمثیلی از پیدایش کیهان و توضیح دقیق آن سخت است. یک درفش دیگر مشابه این اثر در موزه سلطنتی اُنتاریو در شهر تورنتو (کانادا) نگهداری می شود. ظاهراً این دو شیء با هم به کار برده می شدند، اما کاربرد دقیق شان مشخص نیست. نقش برجسته های متأخرتر دوران آشور نو نشان می دهد که این اشیا کاربرد مذهبی یا نظامی داشته و هم در پرستشگاه گذاشته می شده و هم برای تزیین ارابه های جنگی از آن ها استفاده می شده است.

این درفش، که در سال 1893 میلادی به تملک موزه لوور درآمد، یکی از نخستین اشیای مفرغی لرستان است که وارد یک مجموعه عمومی شد. در سال 1967 میلادی از این شیء برای تهیه لوگوی رسمی بازار بورس تهران استفاده شده است.

15 اسفند ماه امسال برای اولین بار این اثر به همراه 55 شی دیگر از موزه لوور فرانسه در موزه ملی ایران به نمایش گذاشته شد. در مراسم افتتاح این نمایشگاه وزیر امور خارجه فرانسه نیز حضور داشت و این نمایشگاه را افتتاح کرد. نمایشگاه آثار موزه لوور تا 15 خرداد سال 97 ادامه دارد. بنابراین ایام نوروز بهترین زمان برای دیدن این اثر و آثار دیگر موزه لوور است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "لوگوی بازار بورس تهران از کدام میراث باستانی الهام گرفته شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لوگوی بازار بورس تهران از کدام میراث باستانی الهام گرفته شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید