سلطان کیوسک های مطبوعاتی تهران کیست؟، از اکبر گنجی تا اصغر فرهادی در لیست کیوسک داران تهران

به گزارش وبلاگ اخبار و رسانه ها، در لیست کیوسک داران مطبوعاتی تهران که به تازگی بر روی سامانه شفافیت منتشر شده بعضی به صورت خانوادگی چند کیوسک گرفته اند.

سلطان کیوسک های مطبوعاتی تهران کیست؟، از اکبر گنجی تا اصغر فرهادی در لیست کیوسک داران تهران

به گزارش خبرنگار ، شورای پنجم شهر تهران از زمان روی کار آمدن خود اقداماتی در راستای رسیدن به شفافیت انجام داده است که اگرچه هنوز فاصله زیادی تا شفافیت دارد، اما همین مقدار از اطلاعاتی هم که به همت کمیته شفافیت بر روی سامانه شفافیت منتشر می گردد، بسیار ناقص است. چنانچه در مواردی مانند حقوق بعضی از مدیران که از انتشار آن خودداری شد، ممانعت از درج نام پدر کیوسک داران تهرانی در اطلاعات آن ها، امکان احراز هویت این قشر را مشکل نموده است.

به عنوان مثال در لیست مربوط به کیوسک های مطبوعاتی که به تازگی بر روی سامانه شفافیت شهرداری تهران منتشر شده است، نام افرادی همچون اکبر گنجی، اصغر فرهادی و بهرام قاسمی مشاهده می گردد که با تعیین نبودن نام پدر آن ها معلوم نیست که آیا این اکبر گنجی همان اکبر گنجی معروف است یا شخصی دیگر؟ یا اصغر فرهادی همان کارگردان معروف است یا شخصی دیگر و یا بهرام قاسمی همان سخنگوی سابق وزارت خارجه و یا شخصی دیگر است؟

بهاره آروین رئیس کمیته شفافیت شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور خود که در روز یکشنبه 10 شهریور 98 در صحن شورای شهر قرائت کرد، در دفاع از سامانه شفافیت گفت: این سامانه یکی دیگر از استانداردهای شفافیت در انتشار عمومی اطلاعات در وبسایت شورا را ارتقاء خواهد داد، به گونه ای که دستور جلسات که هم اکنون به صورت فایل PDF و غیرقابل جستجو به صورت دستی روی وبسایت شورا آپلود می گردد، از این پس به صورت سیستماتیک و برخط و به شکل ماشین خوان و قابل جستجو مستقیما از این سامانه بر روی وبسایت شورا فراخوان خواهد شد.

با وجود این سخنان اما با مراجعه به اطلاعات کیوسک داران مطبوعاتی و گل فروشی که روز یکشنبه بر روی سامانه شفافیت منتشر شده است، مشاهده می کنیم که اطلاعات افراد در قالب فایل PDF و بدون امکان جستجو منتشر شده است.

در حالی که اگر قابلیت جستجو وجود داشت، به راحتی تعیین بود که کدام خانواده ها چند کیوسک مطبوعاتی در تهران دارند و چه خانواده ای سلطان کیوسک های شهر تهران است.

با یک آنالیز ساده بر روی اطلاعات انتشار یافته بر روی این سامانه تعیین می گردد، خانواده سرافراز اسفند آبادی و مددکار برنائی سه کیوسک مطبوعاتی و بسیاری از خانواده های دیگر هم دو تا دو تا صاحب کیوسک شده اند.

همان طور که گفته شد در این لیست امکان جستجوی سیستمی وجود ندارد و این آمار به صورت دستی حاصل شده است که اگر دقت بیشتری به عمل آید، امکان دارد فامیلی های تکراری بیشتری هم در آن به چشم خورد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "سلطان کیوسک های مطبوعاتی تهران کیست؟، از اکبر گنجی تا اصغر فرهادی در لیست کیوسک داران تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلطان کیوسک های مطبوعاتی تهران کیست؟، از اکبر گنجی تا اصغر فرهادی در لیست کیوسک داران تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید