سردرگمی برای گزینش راه چاره درمانی مرادی ، سهراب دنبال نوشدارو

به گزارش وبلاگ اخبار و رسانه ها، اگرچه زمان برای سهراب مرادی قهرمان المپیک 2016 وزنه برداری به سرعت درحال گذر است، اما ملی پوش 96 کیلویی کشورمان برای درمان قطعی کمرش با صبر وآرامش بدنبال پیدا کردن بهترین و سریعترین روش درمانی است.

سردرگمی برای گزینش راه چاره درمانی مرادی ، سهراب دنبال نوشدارو

رضا عباسپور: هفته گذشته خبر آسیب دیدگی شدید دیسک کمر سهراب مرادی ستاره 96 کیلویی وزنه برداری ایران و امکان از دست رفتن المپیک 2020 بواسطه این درد غیر منتظره برای این وزنه بردارپرامید، بواقع شوک بزرگی را به اهالی وزنه برداری و ورزش کشور وارد کرد. زیرا حضور و درخشش سهراب مرادی به عنوان یکی از چهره های شاخص و مدعی وزنه برداری جهان برای کسب نشان طلای المپیک در بازی های 2020توکیو، تقریبا برای کاروان ورزش ایران مسجل و قابل پیش بینی بود. اما این اتفاق غیر قاقبل پیش بینی آواری است که روی سر کاروان ورزش کشور به یکباره خراب شد. چون از دست رفتن فرصت حضور سهراب مرادی در بازی های المپیک آینده دقیقا برای کاروان ورزش و وزنه برداری ایران حکم از دست رفتن یک نشان ارزشمند و مسجل طلایی رنگ را دارد. مدالی که می تواند برای ما حتی از لحاظ رتبه و صندلی بین المللی درمیان کشورهای شرکت نماینده در این رویداد بزرگ حایز اهمیت فراوانی است. اما او این روزها بواسطه حاد شدن مشکل دیسک کمرش، به شدت از لحاظ روحی و روانی تحت فشار قرار گرفته است، و تقریبا با توجه به نظرات تخصصی مختلف و متفاوتی که از اطباء مختلف دریافت می نماید، شدیدا بین چند راهی تصمیم گیری برای درمان قطعی آسیب دیدگی خود قرار گرفته است. از یک سو بعضی از پزشکان متخصصی که سهراب را در این مدت تحت درمان قرار دادند از جمله رییس و دبیر فدراسیون پزشکی ورزشی کشور، صراحتا در مصاحبه های خود اعلام کردند که سهراب مرادی چاره ای جز انجام عمل جراحی روی ناحیه آسیب دیده دیسک کمر خود ندارد.

دلیل آنها هم این بوده که او هر چقدر این عمل جراحی را به تعویق بیندازد مشکل و دردش حادتر از قبل می گردد و به همین ترتیب طول درمان و شرایط جراحی او نیز در فرصت اندکی که تا آغاز بازی های المپیک 2020 توکیو باقی مانده است نیز سخت تر از قبل می گردد. اما از طرفی دیگر با توجه به پیشرفت تکنولوژی درمانی دیسک کمر و پروژه های درمانی شبیه به این، بعضی از پزشکان متخصص بر این باورند که چون او برای ورزش ایران یک چهره شاخص و سرمایه ارزشمند در بازی های المپیک پیش رو به شمار می رود، انجام عمل جراحی روی دیسک کمر او کاری اشتباه و غلط است که قطعا ضمن اینکه محتمل است دست سهراب مرادی را از رسیدن به دومین مدال المپیکی او و سومین المپیک تاریخ ورزش حرفه ای اش کوتاه کند، یک مدال طلای مسجل و قطعی را نیز از کیسه کاروان ورزش کشور خارج می نماید.

برهمین اساس، به نظر ریسک کمتر در این پروژه این است که سهراب بجای عمل جراحی، با توسل به علم و دانش جدید درمانی روز جهان بواسطه آب درمانی و فیزیوتراپی و مواردی مشابه به این درد کمرش را درمان کند و با آمادگی دوباره روی تخته مسابقه برگردد. حال و بر اساس پیش بینی های انجام شده با توجه به آنالیز های اخیر اینطور به نظر می رسد مصدومیت کمر سهراب مرادی بدون احتیاج به عمل جراحی بهبود پیدا کند. هر چند این نوع درمان قطعا احتیاجمند هزینه های سنگین اقتصادی و توجه ویژه دستگاه های ورزشی کشور مثل کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش است. زیرا اگر برای آنها مدال طلای المپیکی سهراب مرادی ارزشمند است قطعا آنها برای رساندن این وزنه بردار ارزشمند ابتدا به گزینشی های المپیک، سپس حضور و درخشش در بازی های 2020 توکیو چاره ای جز هزینه کردن و رسیدگی به شرایط حاد فعلی این وزنه بردار ندارند. به هر حال ابتدا بلافاصله بعد از اعلام خبر مصدومیت سهراب اینگونه از شنیده ها برداشت می شد که بهتر است برای بهبودی این مصدومیت، هر چه زودترملی پوش 96 کیلویی کشورمان از ناحیه کمر تحت عمل جراحی قرار گیرد. اما حالا بعد از مدتی استراحت و کارهای درمانی تیم جدید پزشکی که مسئول مطالعه بر روی شرایط مرادی است، گویا کم کم تیم پزشکی دارند به این نتیجه می رسند که ممکن است مرادی بتواند این مصدومیت را با استراحت، آب درمانی و کارهای فیزیوتراپی پشت سر بگذارد. به همین دلیل گویا قرار است مرادی هفته پیش رو را هم به استراحت مطلق بپردازد و در این هفته مجددا با MRI چند بعدی جدید، شرایطش مورد آنالیز دوباره قرار گیرد. بعد از آن در اواسط هفته پیش رو قرار است کمیته پزشکی مجددا تشکیل جلسه داده و نظر نهایی اش را در این خصوص اعلام نمایند. این در حالی است که یکی از پزشکان متخصص توصیه نموده است می توان مصدومیت سهراب را بدون احتیاج به عمل جراحی، درمان کرد. با این شرایط احتمال حضور مرادی در مسابقات قهرمانی آسیا 50 - 50 خواهد بود، اما به نظر می رسد کادرفنی روی مرادی ریسک نکند تا هر چه زودتر به بهبودی کامل برسد. البته از سویی دیگر این احتمال می رود که اگر سهراب مرادی به همین منوال کار درمانی اش را با فیزیو تراپی و آب درمانی و مواردی شبیه به این ادامه دهد ولی با گذشته زمان بهبودی برای این وزنه بردار حاصل نگردد، او ضمن از دست دادن زمان ایده ال برای بدست آوردن سلامت کامل خود و بازگشت به تمرین، حتی ممکن است دچار آسیب دیدگی های جدی تری از لحاظ روحی گردد. زیرا وزنه برداری برخلاف رشته های دیگر، رشته ورزشی بسیار سنگینی است که ورزشکاران در آن فقط با آهن و پولاد بی روح و بی زبان سرو کار دارند. بنابراین رفتن زیر وزنه های چند صد کیلویی با شرایط روحی و آسیبی که سهراب مرادی دیده با این وضعیت مبهم خیلی کار ساده ای نیست. پس اگر مسئولان ورزش کشور واقعا بدنبال پیدا کردن یک روش کارآمد برای بهبودی سریع و کامل سهراب مرادی هستند باید علاوه بر پزشکان داخلی و سیستم پزشکی ورزشی کشور، با تیم های متخصص پزشکی خارج از ایران نیز در این رابطه ارتباط گرفته و به هر قیمتی که شده شرایط مبهم این وزنه بردار شاخص و امیدوار وزنه برداری ایران در بازی های پیش رو را بهبود ببخشند.

5- 1

منبع: ایران ورزشی

به "سردرگمی برای گزینش راه چاره درمانی مرادی ، سهراب دنبال نوشدارو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سردرگمی برای گزینش راه چاره درمانی مرادی ، سهراب دنبال نوشدارو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید