زباله های الکترونیکی منبع انرژی هستند

به گزارش وبلاگ اخبار و رسانه ها به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر حمید امیدوار در نشست تخصصی بازیافت و ساماندهی پسماندهای الکترونیکی با بیان اینکه حجم این نوع پسماندها در کشورهای آسیایی و اروپا زیاد است، گفت: در میان کشورها، کشورهای آسیایی بیشترین حجم فراوری پسماندهای الکترونیکی را دارند.

زباله های الکترونیکی منبع انرژی هستند

وی با اشاره به آمارهای جهانی، خاطر نشان کرد: صنعت باتری خانگی در امریکا از فروش سالیانه 3 میلیارد دلار باتری به 25 میلیارد دلار افزایش می یابد.

امیدوار با تاکید بر اینکه حجم باتری های از رده خارج گردیده زیاد است، اظهار کرد: طبق آمارها سال 2004 در آمریکا 8 میلیارد باتری و در ژاپن 6 میلیارد باتری از رده خارج گردیده است.

به گفته وی، استفاده از انواع باتری در صنایع مختلف باعث انباشت حجم عظیمی از انواع باتری های مستعمل می گردد.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر اینکه در هر ساعت 4 هزار تن پسماند الکترونیکی به دور انداخته می گردد، خاطر نشان کرد: این در حالی است که پسماندهای فلزی حاوی بهترین فلزات هستند.

امیدوار به باتری های مستعمل نیکل کادمیوم اشاره نمود و گفت: این نوع باتری ها از دهه 1960 به عنوان یک منبع مهم انرژی است و حدود 43 تا 49 درصد وزن این باتری ها از عناصر نیکل و کادمیوم تشکیل گردیده است.

عضو هیات علمی دانشگاه امیرکبیر بازیافت این نوع باتری ها را موجب کاهش مسائل زیست محیطی دانست و یادآور شد: در صورت بازیابی ازحدود 46 تا 75 درصد انرژی لازم برای استخراج این عناصر از منابع اولیه آنها انرژی مصرف می گردد.

به گفته وی، 11 درصد باتری های قابل شارژ در جهان باتری های نیکل کادمیوم هستند.

امیدوار با اشاره به محدود بودن معادن نیکل در جهان، اظهار کرد: این منابع در کشورهای افغانستان و بولیوی قرار دارند، لذا سرمایه گذاری برای بازیافت باتری های لیتیومی حائز اهمیت است.

وی کافی نبودن فعالیت پژوهشی در مدیریت بازیافت پسماند الکترونیکی، نبود آگاهی مردم و صنایع از زیان های این نوع پسماندها و نبود سیاست های مدون برای اجرای قوانین و روش های مدیریتی را از موانع موجود در پسماند الکترونیکی عنوان نمود.

تعطیلی برخی شرکت های بازیافت پسماند به دلیل نبود خوراک

علی میرنژاد مدیرکل دفتر صنایع برق و الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه این نشست با اشاره به تعطیلی برخی از شرکت های بازیافت کننده پسماندهای الکترونیکی به دلیل نبود خوراک، گفت: این در حالی است که باتری های مستعمل از کشور صادر می شوند.

علی میرنژاد در این نشست با اشاره به حمایت های وزارت صنعت، معدن و تجارت از صنعت بازیافت پسماند الکترونیکی، اضافه نمود: هیات دولت مصوبه دریافت عوارض از واردات کالا و صرف آن برای بازیافت را ابلاغ نموده است.

وی ادامه داد: پیشنهاد ما به این مصوبه این است که اگر عوارضی اخذ می گردد، برای بازیافت همان صنعت هزینه گردد.

میرنژاد با اشاره به اقدامات شهرداری برای بازیافت پسماندها، خاطر نشان کرد: علی رغم اقدامات اجرا شده در نهادهای مختلف، ولی مسائل ما در زمینه بازیافت مواد خاص و جمع آوری این مواد و توزیع آن به شرکت های بازیافت کننده باقی مانده است.

مدیر کل دفتر صنایع برق و الکترونیک وزارت صنعت با تاکید بر اینکه ما هنوز شیوه های بازیافت پسماند الکترونیکی را نمی دانیم، اظهار کرد: در حال حاضر نهادهای مختلف و حتی در منازل مسکونی تجهیزات الکترونیکی مستعمل در انبارها انباشته می شوند و هنوز شیوه انتقال این تجهیزات به بخش های صنعتی را در اختیار نداریم.

میرنژاد با اشاره به تجربیات کشورهای مختلف در زمینه بازیافت پسماندهای الکترونیکی، اضافه نمود: در کشور شرکت های بازیافت کننده راه اندازی شد، ولی به دلیل نبود خوراک اولیه تعطیل شدند.

وی همچنین به صادرات باتری های مستعنل از کشور اشاره نمود و گفت: بر این اساس ما صادرات سرب ناشی از باتری ها را ممنوع اعلام کردیم.

این نشست با حضور فعالان عرصه بازیافت پسماندهای الکترونیکی و شرکت های دانش بنیان و نمایندگان ستاد توسعه فناوری های انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این حوزه و همچنین انجمن باتری و ذخیره سازهای ایران برگزار گردید.

منبع: خبرگزاری مهر

به "زباله های الکترونیکی منبع انرژی هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زباله های الکترونیکی منبع انرژی هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید