راه های پیشگیری از سرطان رحم

به گزارش وبلاگ اخبار و رسانه ها، حفظ سلامت رحم، گامی مهم برای پیشگیری از سرطان رحم است. از راه های پیشگیری از ابتلا به این سرطان می توان به مصرف قرص های ضد بارداری، استفاده از آی یو دی، حفظ وزن سالم و ورزش اشاره نمود.

راه های پیشگیری از سرطان رحم

وبلاگ اخبار و رسانه ها | سرویس سلامت - سرطان رحم ششمین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در زنان است. حفظ سلامت رحم، گامی مهم برای پیشگیری از بروز این سرطان است. علاوه بر این گاهی اوقات، عوامل خطرزا می توانند احتمال ابتلا به سرطان رحم را افزایش دهند. اگرچه این عوامل بر روی ابتلا به سرطان تأثیر می گذارند، اما بیشتر آن ها به طور مستقیم، باعث بروز سرطان نمی شوند.

عوامل خطرزا در بروز سرطان رحم

عوامل زیر ممکن است احتمال ابتلا به سرطان رحم را در زنان افزایش دهند:

1. سن. سرطان رحم بیشتر در زنان بالای 50 سال مشاهده می گردد؛ میانگین سن 60 سال است.

2. چاقی. زنانی که دچار اضافه وزن هستند، بافت چربی در آن ها باعث فراوری بیشتر هورمون استروژن شده که این شرایط می تواند احتمال ابتلا به سرطان را افزایش دهد؛ بطوری که این احتمال با افزایش شاخص توده بدنی (BMI) بیشتر می گردد. از آنجایی که حدود 40 درصد از موارد ابتلا به این سرطان با چاقی مرتبط هستند، بنابراین یکی از راه های پیشگیری از سرطان رحم، کنترل وزن و پیشگیری از چاقی است.

3. نژاد. احتمال ابتلا به سرطان رحم در زنان سفید پوست بیش از دیگر نژاد ها است.

4. ژنتیک. این سرطان ممکن است در خانواده هایی که سابقه سرطان روده دارند نیز دیده گردد. به عنوان مثال، در خانواده هایی که سابقه سندرم لینچ دارند (که به آن سرطان کلورکتان غیرپولیپوزی وراثتی (HNPCC) نیز گفته می گردد)، احتمال ابتلا به سرطان رحم افزایش پیدا می نماید. توصیه می گردد تمام زنان زیر 60 سال که به سرطان آندومتر مبتلا هستند، بهتر است برای سندرم لینچ نیز آزمایش دهند، حتی اگر سابقه خانوادگی سرطان روده یا دیگر سرطان ها را نداشته باشند. حدود 2 تا 5 درصد از زنان مبتلا به سرطان آندومتر، به سندرم لینچ نیز مبتلا هستند.

5. دیابت. یکی دیگر از راه های پیشگیری از سرطان رحم، پیشگیری و کنترل دیابت است؛ چرا که زنان مبتلا به دیابت، بیشتر در معرض ابتلا به این سرطان قرار دارند.

6. دیگر سرطان ها. در زنان مبتلا به سرطان سینه، سرطان روده یا سرطان تخمدان، احتمال ابتلا به سرطان رحم نیز بیشتر است.

7. تاموکسیفن. در زنانی که برای پیشگیری یا درمان سرطان سینه، داروی تاموکسیفن مصرف می نمایند، احتمال ابتلا به سرطان رحم افزایش پیدا می نماید.

8. پرتو درمانی. در زنانی که برای درمان سرطان در ناحیه لگن از پرتو درمانی استفاده نموده اند، احتمال ابتلا به سرطان رحم افزایش پیدا می نماید.

9. رژیم غذایی. احتمال ابتلا به سرطان رحم در زنانی که غذا هایی با چربی حیوانی بالا می خورند، افزایش پیدا می نماید. بنابراین یکی دیگر از راه های پیشگیری از سرطان رحم، داشتن رژیم غذایی صحیح و مناسب است.

10. استروژن. میزان بالای استروژن و یا عدم تعادل استروژن در بدن با بسیاری از عوامل خطرزای زیر در ارتباط است:

  • زنانی که قبل از 12 سالگی قاعده شده اند و یا زنان یائسه
  • زنانی که پس از یائسگی، از درمان جایگزینی هورمون (HRT) استفاده می نمایند، به ویژه اگر فقط استروژن مصرف نمایند. زنانی که استروژن را با پروژسترون مصرف می نمایند، احتمال ابتلای سرطان در آن ها کمتر است.
  • زنانی که هرگز باردار نشده اند.

پیشگیری از سرطان رحم

عوامل مختلفی باعث بروز انواع سرطان می شوند. اگرچه هیچ روش اثبات شده ای برای پیشگیری از سرطان رحم وجود ندارد، اما می توانید احتمال ابتلا به این بیماری را در خود کاهش دهید. تحقیقات نشان داده اند که بعضی عوامل می توانند خطر ابتلا به سرطان رحم را کاهش دهند:

  • مصرف قرص های ضد بارداری. قرص های ضد بارداری حاوی استروژن و پروژسترون هستند. مصرف منظم این قرص ها، احتمال رشد بیش از حد دیواره رحم را کاهش می دهند.
  • استفاده از دستگاه داخل رحمی یا IUD
  • استفاده از استروژن و پروژسترون در درمان جایگزینی هورمون (HRT)
  • حفظ وزن سالم و ورزش منظم می توانند سطح استروژن و احتمال ابتلا به سرطان رحم را کاهش دهند.
  • اگر به دیابت مبتلا هستید، کنترل و نظارت بر میزان قند خون، می تواند خطر ابتلا به سرطان رحم را کاهش دهد.
  • اگر قبل یا بعد از قاعدگی، متوجه ترشحات غیر طبیعی شدید، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

برگرفته از: cancer.net

منبع: ستاره

به "راه های پیشگیری از سرطان رحم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های پیشگیری از سرطان رحم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید