جهانگرد ها در راه گردشگری معدن

به گزارش وبلاگ اخبار و رسانه ها، تهران (پانا) - مقدمات راه اندازی بازار گردشگری معادن با هماهنگی اولیه دو دستگاه دولتی فراهم شد.

جهانگرد ها در راه گردشگری معدن

به گزارش دنیای اقتصاد، از برنامه متولی بازار جهانگردی برای شکل گیری محدوده جدید جهانگردی در کشور حاکی است، مقرر شده معادن کشور با اولویت بندی دستگاه مربوطه، برای جذب (بازدید) جهانگردان علاقه مند به حضور تحقیقاتی و مطالعاتی در این مناطق، زیر بار سفرهای جهانگردی قرار بگیرند. در گام اول، به دنبال اعلام اولیه یک سرمایه گذار بخش خصوصی در کرمان، نشست دولتی برای چگونگی حضور جهانگردان در بعضی معادن کرمان برگزار گردید. ایران از جمله معدود کشورهای دنیا در حوزه ذخایر غنی معدنی است که به واسطه این ظرفیت طبیعی، به لحاظ فراوری و صادرات مواد معدنی در رده کشورهای نخست این حوزه به شمار می رود. تجربه کشورهای جهانگردی در مدل های تخصصی جهانگردی از جمله جهانگردی کشاورزی یا جهانگردی ماجراجویانه نشان می دهد، موتور جهانگردی می تواند در خدمت موتور رشد مالی آن کشور قرار بگیرد به این صورت که رونق توام جهانگردی داخلی و جهانگردی خارجی از یکسو درآمد ارزی برای کشورها ایجاد می نماید و از سوی دیگر، فراوری بازاری که در خدمت بازار جهانگردی قرار گرفته نیز تقویت می گردد.

راه اندازی جهانگردی معدن در گام اول باعث شناسایی و عرضه بخش های ناشناخته معادن دارای استعداد استخراج و سرمایه گذاری بیشتر به متخصصان این حوزه و سرمایه گذاران معدنی می گردد. در گام دوم نیز شاخه جدیدی از جهانگردی و توریسم را در کشور به وجود می آورد آن هم در شرایطی که محدودیت های کرونایی برای سفر و تفریح در فضاهای بسته مانع از سفرهای سنتی جهانگردان شده است. آنالیز ها نشان می دهد، این ظرفیت جدید تا حدود زیادی سازگار با شرایط کرونایی دوره کنونی است. معادن روباز بی شماری در بعضی استان های معدنی کشور وجود دارد که هم جذابیت اولیه برای جهانگردان دارد و هم اینکه از شرایط نسبی مطلوب برای پذیرش جهانگرد برخوردار است. جهانگردی معدن را می توان نوعی از جهانگردی ماجراجویانه طبقه بندی کرد. این نوع جهانگردی- ماجراجویانه- هواداران زیادی بین جهانگرد های خارجی دارد. مناطق جهانگردی متعددی در دنیا برای تخلیه انرژی جهانگرد های ماجراجو وجود دارد که اغلب این مناطق جنبه ورزشی و طبیعت گردی دارد. به این ترتیب، شکل گیری جهانگردی معدن در ایران، یک نقطه قوت برای کشورمان در شاخه جهانگردی ماجراجویانه خواهد بود که می تواند مزیت رقابتی در این شاخه نسبت به سایر کشورهای مقصد جهانگردان ماجراجو محسوب گردد.

متولی جهانگردی استان کرمان اخیرا در نشست با یکی از فعالان معدنی اعلام نموده است: شناساندن و معرفی ظرفیت های جهانگردی معدن برای سرمایه گذاران و ایجاد تعامل با دستگاه های مرتبط یکی از اولویت های این اداره کل است. مدیرکل میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی کرمان با بیان اینکه با همکاری دستگاه های مرتبط، جهانگردی معدن به ایده ای جدید برای توسعه جهانگردی کرمان مبدل خواهد شد، تصریح نموده است: با توجه به تعداد بالای معادن فعال در استان، دیدن مراحل استخراج از یک معدن درحال فعالیت با رعایت تمام مسائل ایمنی برای جهانگردان جذاب و دیدنی است. ضمن آنکه به راحتی و با برنامه ریزی می توان معادن متروک را به یک منبع درآمد و ایجاد شغل تبدیل کرد. این مقام حوزه جهانگردی کرمان معتقد است، فعالیت در معادن استان دارای سابقه تاریخی است که دیدن این پیشینه برای جهانگردان نیز جذاب خواهد بود. هر استان با توجه به داشته های خود جهانگردان را جذب می نماید و کرمان با داشتن ظرفیت هایی همچون معادن و شب های پرستاره کویر، می تواند جهانگردی معدن و جهانگردی نجوم را فعال کند. فریدون فعالی اضافه کرد: درحال حاضر سرمایه گذار برای سرمایه گذاری در بخش معادن شهرستان کوهبنان اعلام آماد گی نموده است که امیدواریم با همکاری فرمانداری کوهبنان و شرکت زغال سنگ استان، هرچه سریع تر مجوزهای لازم برای انجام فعالیت به این سرمایه گذار اعطا گردد. او به انعقاد تفاهم نامه همکاری متقابل با شرکت زغال سنگ کرمان اشاره نمود و گفت: با انعقاد این تفاهم نامه قدم های موثری در حوزه میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی استان کرمان برداشته خواهد شد. مدیرکل میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی کرمان همچنین می گوید: راه اندازی جهانگردی معدن در شهرستان کوهبنان و بازسازی و احیای تیمچه علی خان این شهرستان، اشتغال زایی برای هنرمندان صنایع دستی، راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی در راور، راه اندازی موزه زغال سنگ و... از جمله بندهایی است که در گام اول در این تفاهم نامه گنجانده خواهد شد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "جهانگرد ها در راه گردشگری معدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهانگرد ها در راه گردشگری معدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید