تدوین 100 استاندارد در حوزه نانو، افزایش استاندارد بین المللی نانو

به گزارش وبلاگ اخبار و رسانه ها، دکتر علی بیت اللهی در حاشیه دوازدهمین نمایشگاه فناوری نانو در جمع خبرنگاران گفت: با تدوین یکصد استاندارد نانو کوشش کردیم تا محصولاتی که در داخل کشور فراوری می گردد با پشتوانه استانداردهای لازم در بازار داخل و حتی در بازارهای بین المللی عرضه شوند.

تدوین 100 استاندارد در حوزه نانو، افزایش استاندارد بین المللی نانو

دبیر کارگروه استاندارد ستاد توسعه فناوری نانو با بیان اینکه تاکنون 5 استاندارد بین المللی را در حوزه نانو منتشر کردیم، گفت: 5 استاندارد بین المللی در حوزه های نانو مواد، ایمنی محصولات، نانو فیلترها هستند که این استانداردها روی فناوری های نانویی تمرکز دارد.

به گفته بیت اللهی، تدوین این استانداردها در بازاریابی محصولات نانو در سطح بین المللی تاثیرگذار است.

وی با بیان اینکه 100 استاندارد تدوین شده کل حوزه فعالیت های نانو فناوری را پوشش نمی دهد، گفت: با توجه به گستردگی محصولات نانو، باید استانداردهای مرتبطی تدوین گردد و ما در این زمینه شاخص هایی داریم که استاندارد برای محصولات تجاری سازی شده باشد از این رو ملاک ما برای تدوین استانداردها وجود بازار است.

دبیر کارگروه استاندارد ستاد توسعه فناوری نانو مطرح کرد: برای فروش محصولات حوزه نانو باید محصولات با ویژگی های مندرج در استانداردها منطبق باشد.

بیت اللهی اعلام کرد: 3 استاندارد بین المللی دیگر را در دستور انجام داریم که در حوزه محصولات نساجی، بسته بندی صنایع غذایی و ارزیابی میان کنش نانو ذرات با پروتئین ها در حوزه ایمنی

هستند.

وی گفت: ما کوشش کردیم با تدوین این استانداردهای بین المللی بازار را برای محصولاتی که بر مبنای فناوری های توسعه داده شده و در کشور فراوری شده، باز کنیم.

دبیر کارگروه استاندارد ستاد توسعه فناوری نانو با بیان اینکه ما رتبه سوم در جهان را در حوزه تعداد استانداردها داریم گفت: استاندارد سازی کلید توسعه فناوری نانو و توسعه بازار است و با توسعه تجاری سازی محصولات، به موقع وارد تدوین استانداردها شده ایم.

وی ادامه داد : امروز تعداد زیادی استاندارد را در اختیار داریم و برنامه داریم که تا 6 سال آینده تعداد استانداردهای ملی به حدود 300 استاندارد برسد. همچنین در صدد هستیم تعداد استانداردهای بین المللی را به 30 استاندارد برسانیم.

بیت اللهی گفت: ایران در جایگاهی رسیده که 160 کشور عضو ایزو از استانداردهایی که ما رهبری تدوین آنها را در اختیار داریم، استقبال می نماید. همچنین تدوین استاندارد نانو فیلترها در حال انتشار است و ششمین استاندادرد ما به شمار می رود.

منبع: خبرگزاری مهر

به "تدوین 100 استاندارد در حوزه نانو، افزایش استاندارد بین المللی نانو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تدوین 100 استاندارد در حوزه نانو، افزایش استاندارد بین المللی نانو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید