آنالیز ساز و کار ایجاد تشکل های صنفی برای اصحاب فرهنگ و هنر شروع شد

به گزارش وبلاگ اخبار و رسانه ها، کمیسیون فرهنگی هیئت دولت آنالیز پیشنهاد ایجاد ساز و کار برای مجوز تأسیس انجمن صنفی سراسری توسط پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری را شروع کرد.

آنالیز ساز و کار ایجاد تشکل های صنفی برای اصحاب فرهنگ و هنر شروع شد

به گزارش به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت؛ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با مشارکت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیشنهاد تصویب مقرره ای به منظور بهبود وضعیت صنفی و امکان ایجاد تشکل های صنفی در چارچوب قانون برای اصحاب فرهنگ و هنر و پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری را به دولت داده است.

بر همین اساس و به استناد جزء (1) بند (چ) ماده (92) قانون برنامه ششم توسعه، یکی از مطالبات پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری بهبود وضعیت صنفی و امکان ایجاد تشکل های صنفی در چارچوب قانون است که تاکنون برای اصحاب فرهنگ و هنر و پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری محقق نشده است.

بر اساس این پیشنهاد، پیش بینی ایجاد ساز و کارهای مناسب براساس قوانین و مقررات موجود بدین منظور که تشکل ها و صنوف فرهنگی بتوانند در چارچوب قوانین موجود تشکیل شوند لازم است.

اگر چه هنرمندان و پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری مشمول قانون کار محسوب می شوند ولی به دلیل عدم تصریح کسب و کارهای فرهنگی در این قانون و ویژگی های کسب و کارهای فرهنگی و هنری روابط کارگری و کارفرمایی در چارچوب مقررات فعلی محرز فرض نشده و کوشش هنرمندان و پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری برای تشکیل انجمن های صنفی در چارچوب قانون کار با مشکل روبرو شده است.

بر این اساس پیشنهاد ایجاد سازو کار برای مجوز تأسیس انجمن صنفی سراسری توسط پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری و شاغلان بخش فرهنگ و هنر و رسانه در حال آنالیز در کمیسیون فرهنگی هیئت دولت است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "آنالیز ساز و کار ایجاد تشکل های صنفی برای اصحاب فرهنگ و هنر شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز ساز و کار ایجاد تشکل های صنفی برای اصحاب فرهنگ و هنر شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید