با وجود هشدار آمریکا، جزایر سلیمان روابط خود را با تایوان قطع کرد

به گزارش وبلاگ اخبار و رسانه ها، علیرغم فشارهای آمریکا بر جزایر سلیمان، دولت این کشور واقع در اقیانوس آرام اعلام نمود که جزایر سلیمان روابط دیپلماتیک خود با تایوان را قطع می نماید.

با وجود هشدار آمریکا، جزایر سلیمان روابط خود را با تایوان قطع کرد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ اخبار و رسانه ها، چند روز بعد از هشدارهای مقام های آمریکایی به جزایر سلیمان درباره لزوم بی توجهی این کشور به مواضع چین در رابطه با تایوان، دولت جزایر سلیمان از قطع روابط با تایوان خبر داده است.

بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز، خبرگزاری رسمی جزایر سلیمان بیان کرد که دولت این کشور با انجام یک رأی گیری در کابینه، تصمیم به قطع روابط دیپلماتیک با تایوان گرفته است.

تصمیم جزایر سلیمان به قطع روابط با تایوان در حالی اجرا شده که چند روز قبل بعضی مقام های آمریکایی با سفر به جزایر سلیمان به دولت این کشور برای ادامه روابط با تایوان فشار آورده بود.

مقامات آمریکایی به جزایر سلیمان هشدار دادند که فریب قول های چین مبنی بر سرمایه گذاری در این کشور را نخورده و روابط خود با تایوان را قطع نکند.

کشور 600 هزار نفری جزایر سلیمان که تا سال 1975 تحت قیمومیت انگلیس بود، از انتخابات عمومی ماه آوریل امسال میلادی در حال آنالیز چرخش موضع درخصوص روابط با چین و تایوان است.

بنا بر گزارش رویترز، تایوان تنها با 16 کشور در دنیا روابط رسمی دیپلماتیک دارد اما چین تایوان را بخشی از خاک خود می داند و به تایوان گفته است که حق داشتن روابط رسمی با هیچ کشوری را ندارد.

تایوان تا سال 1971 با عنوان جمهوری چین کرسی چین در سازمان ملل و شورای امنیت را در اختیار داشت، اما از آن سال از این کرسی خلع ید شد.

قطع روابط جزایر سلیمان با تایوان در حالی اجرا شده که اقدام آمریکا برای فروش 66 جنگنده اف 16 به تایوان به ارزش بالغ بر هشت میلیارد دلار، با واکنش تند پکن روبرو شد و دولت چین شرکت های آمریکایی را به تحریم تهدید نموده است (جزئیات بیشتر).

ق

منبع: خبرگزاری فارس

به "با وجود هشدار آمریکا، جزایر سلیمان روابط خود را با تایوان قطع کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با وجود هشدار آمریکا، جزایر سلیمان روابط خود را با تایوان قطع کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید