این عکس جالب از 118 سال پیش، سرآغاز استفاده از ماسک جراحی در اتاق های عمل شد!

به گزارش وبلاگ اخبار و رسانه ها، عکسی که مشاهده می کنید، عکس بسیار جالبی است. در غیاب فناوری های نوین، دانشجوهای پزشکی به صورت دست جمعی با اعمال جراحی آشنا می شدند. آیا تعداد دانشجوهای ناظر بر عمل را واقع می توانید بشمارید؟!

این عکس جالب از 118 سال پیش، سرآغاز استفاده از ماسک جراحی در اتاق های عمل شد!

به این عکس دیگر نمی توان گفت، عکسی از اتاق عمل، شاید بهتر باشد به آن بگوییم تئاتر عمل!

این عکس در سال 1902 در کالج پزشکی جفرسون گرفته شده است.

اما نکته دیگر در این عکس این است که جراج، متخصص بیهوشی و پرستارهای نزدیک بیمار، هیچ کدام ماسک بر صورت نگذاشته اند. فاصله تعدادی از تماشاچیان هم با بیمار و تخت عمل، بسیار کم است.

اما جالب است بدانید که در حین همین عمل یک دانشجوی پزشکی، متوجه چیز جالبی شد. از زاویه ای که او نشسته بود، جریانی از بزاق و ترشحات دهان جراح که در هنگام شرح در خصوص چگونگی عمل مرتب از دهانش خارج می شد و بر پیکر بیمار و موضع جراحی می نشست، کاملا تعیین بود.

دانشجوی پزشکی این مطلب را به استادش منتقل کرد. اینجا بود که یک استاد پزشکی دیگر به نام دکتر آلیس همیلتون مداخله کرد و ترتیب انجام یک پژوهش را داد.

او یک ظرف کشت میکروب را تحت عمل قرار داد و به جراح گفت که در هنگام یک عمل حدود 500 کلمه حرف بزند. تعیین شد که همین میزان اندک سخن گفتن بدون ماسک، باعث ایچاد 75 کلونی میکروبی روی محیط کشت شده است. میکروب هایی مانند استرپتوکوک و استافیلکوک در محیط کشت مشاهده شدند. نیمی از کل میکروب های محیط کشت، بیماری زا بودند.

او نتایج این پژوهش را در نشریه جاما در سال 1905 منتشر کرد و توضیه کرد که جراحان و پزشکان، از ماسک برای پوشاندن دهان خود حین عمل استفاده نمایند.

از هنگامی که ماسک استفاده شد، عفونت زخم در جراحی ها به میزان قابل توجهی کاهش یافت.

منبع: یک پزشک

به "این عکس جالب از 118 سال پیش، سرآغاز استفاده از ماسک جراحی در اتاق های عمل شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این عکس جالب از 118 سال پیش، سرآغاز استفاده از ماسک جراحی در اتاق های عمل شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید