اسرار پیشرفته ترین شهر دنیا باستان که صبح آدینه ها اجازه ورود به آن را ندارید

به گزارش وبلاگ اخبار و رسانه ها، قصد صحبت از شهری در ایران را داریم که اسرار بسیاری در دل خود نهفته دارد.

اسرار پیشرفته ترین شهر دنیا باستان که صبح آدینه ها اجازه ورود به آن را ندارید

به گزارش ، پیشرفته ترین شهر دنیا باستان در 55 کیلومتری شهر زابل در کنار جاده زابل - زاهدان واقع شده است. تمدن شهر سوخته یکی از شگفتی های دنیای باستان است. این شهر مهمترین مرکز استقرار و در حقیقت پایتخت منطقه در دوران مفرغ بوده است. مردم این شهر در چهار دوره بین سال های 3200 تا 1800 قبل از میلاد در آن سکونت داشته اند.

شهر سوخته 2 بار به آتش کشیده شده است، یکبار در ابتدای مرحله رشد و بار دیگر در لحظه مرگ و انهدام آن. مهمترین آثار معماری مکشوفه در شهر سوخته خانه های موسوم به پلکانی و بنای کاخ سوخته است. هر واحد ساختمانی از یک قسمت مستطیل درست شده که 5 تا 6 اتاق دارد و حدود 150 تا 160 متر زیر بنا داشته است و منازل در مجتمع های 4 و یا 6 خانه ای است.

مصالح اصلی به کار رفته در آن خشت های خام منظم گلی است. سقف خانه ها معمولاً صاف بوده و از حصیر برای پوشش آن ها استفاده شده و گرمای اتاق ها از طریق یک اجاق مرکزی تأمین می شده است.

در سال 1972 اولین قبر به طور تصادفی کشف شد. مصالح مورد استفاده در ساختمان گورها خشت خام بوده است. در شهر سوخته 3 نوع قبر دیده می گردد. مهمترین نوع قبر، چاله ای ساده بوده که مرده را همراه اشیاء و غذا دفن می کردند. نوع دیگر چاله معمولی که با دیواری به 2 قسمت تقسیم می شده است. نوع سوم، قبرهای سردابه ای که نوعی قبر خانوادگی بوده است.

شهر سوخته بدون شک جز شهرهای بسیار پیشرفته زمان خود بوده است. این نکته نه تنها در بقایای آثار معماری و کارهای ظریف دستی وصنعتی دیده می گردد بلکه در سازمان دهی اجتماعی شهر نیز دیده می گردد.

اسکلتی از یک دختر در گورستان این شهر به دست آمده است که جای شکستن و ترمیم مجدد استخوان جمجمه کاملا روی آن معین است.

همچنین بقایای جمجمه ای دیگر با چشم مصنوعی از گورستان این شهر به دست آمده که نشان می دهد پزشکان این شهر به کار جراحی چشم هم وارد بوده اند. این چشم مصنوعی متعلق به 4800 سال پیش و متعلق به زنی 25 تا 30 ساله بوده است.

پارچه هایی که در شهر سوخته یافت شده مطلقاً در هیچ کجای ایران یافت نشده است. ساکنان شهر سوخته کفش فراوری می نموده اند و صنعت کفاشی داشته اند. مراکز صنعتی مردم شهر سوخته خارج از شهر بوده است.

تعدادی لوله های سفالی در شهر سوخته پیدا شده که احتمالاً جهت آب رسانی یا دفع فاضلاب استفاده می شده است. یک خط کش چوبی باستانی با دقت نیم میلی متر در شهر سوخته یافت شده است. صنایعی مانند ریسندگی، خراطی، معرق سازی، مرمرسازی، سفال گری، مهرسازی، حصیربافی و ساخت ابزار فلزی در شهر سوخته رواج داشته است. نمونه های جالب و بدیعی از زیورآلات در شهر سوخته به دست آمده است.

برای دسترسی به شهر سوخته ابتدا باید به زابل سفر کرد. شهر سوخته در 56 کیلومتری زابل در حاشیه جاده زابل به زاهدان واقع شده است. توصیه ما استفاده از اتومبیل شخصی است. در شش ماه اول سال از ساعت 8 تا 12 و 16 تا 20 و در شش ماه بعدی از ساعت 8 تا 12 و 15 تا 19 می توان از بقایای شهر سوخته دیدن کرد. البته به یاد داشته باشید صبح آدینه اجازه ورود به این مکان را ندارید.

منبع:روزیاتو

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "اسرار پیشرفته ترین شهر دنیا باستان که صبح آدینه ها اجازه ورود به آن را ندارید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسرار پیشرفته ترین شهر دنیا باستان که صبح آدینه ها اجازه ورود به آن را ندارید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید