استقبال مردمی از جشنواره سفر به زیستگاه زاغ بور در توریستی ترین روستای شاهرود

به گزارش وبلاگ اخبار و رسانه ها، خبرنگاران/سمنانرئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان شاهرود از استقبال قابل توجه و گسترده مردمی از نهمین جشنواره گردشگری سفر به زیستگاه زاغ بور در بخش بیارجمند شهرستان شاهرود اطلاع داد و گفت: این جشنواره در روستای هدف گردشگری قلعه بالا برگزار گردید.

استقبال مردمی از جشنواره سفر به زیستگاه زاغ بور در توریستی ترین روستای شاهرود

به گزارش وبلاگ اخبار و رسانه ها، حمیدرضا حسنی در جمع وبلاگ اخبار و رسانه ها اظهار کرد: اختتامیه نهمین جشنواره گردشگری سفر به زیستگاه زاغ بور، عصر روز گذشته 10 آبانماه برگزار گردید.

وی گفت: صدها نفر از گردشگران شرکت نماینده در این جشنواره ضمن بازدید از بافت تاریخی روستای قلعه بالا، محور گردشگری گیور- دزیان و گونه های حیات وحش در زیستکره توران در مراسم آیینی و برنامه موسیقی محلی شرکت کردند.

حسنی اضافه کرد: عرضه صنایع دستی و سوغات، کارگاه پرنده نگری، نقاشی و ساخت المان زاغ بور از دیگر برنامه های این جشنواره بود که مورد استقبال گردشگران نهاده شد.

وی گفت: این جشنواره گردشگری با هدف بازدید گردشگران از زاغ بور، پرنده بومی - انحصاری ایرانی که زیستگاه اصلی آن زیستکره حیات وحش توران است، برگزار گردید.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان شاهرود با اشاره به ویژگی های این پرنده اندمیک آسمان ایران اظهار داشت: زاغ بور یا زاغ کویری، پرنده ای از خانواده کلاغیان است اما تفاوت های زیادی با دیگر کلاغ ها و زاغ ها دارد، از جمله زمین زی بودن به طوری که حتی در هنگام احساس خطر نیز دویدن را به پرواز ترجیح می دهد. این پرنده دارای صدای خوش و رنگ نخودی مایل به قهوه ای است و از زاغ بور به عنوان جواهر کمیاب و نادر کویر یاد می نمایند و این پرنده با زیبایی خاص خود یکی از قابلیت های گردشگری طبیعت منطقه محسوب می گردد.

وی ادامه داد: زاغ بور تنها در مناطق بیابانی و نیمه بیابانی شرق و جنوب شرق ایران زندگی می نماید و تنها پرنده بومی انحصاری (اندمیک) ایران است که در استان های یزد، خراسان جنوبی و به خصوص در جنوب شرقی استان سمنان در زیستکره حیات وحش توران زندگی می نماید.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان شاهرود گفت: بخشداری بیارجمند، اداره پارک ملی توران، شورای اسلامی و دهیاری روستای هدف گردشگری قلعه بالا و اقامتگاه های بوم گردی قلعه بالا در برگزاری این جشنواره مشارکت داشتند.

وی از وجود 8 منطقه نمونه گردشگری در شاهرود اطلاع داد و گفت: علاوه بر این 8 روستای هدف گردشگری نیز در این شهرستان وجود دارد .

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "استقبال مردمی از جشنواره سفر به زیستگاه زاغ بور در توریستی ترین روستای شاهرود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استقبال مردمی از جشنواره سفر به زیستگاه زاغ بور در توریستی ترین روستای شاهرود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید