استقبال مردمی از جشنواره سفر به زیستگاه زاغ بور در توریستی ترین روستای شاهرود

به گزارش وبلاگ اخبار و رسانه ها، خبرنگاران/سمنانرئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان شاهرود از استقبال قابل توجه و گسترده مردمی از نهمین جشنواره گردشگری سفر به زیستگاه زاغ بور در بخش بیارجمند شهرستان شاهرود اطلاع داد و گفت: این جشنواره در روستای هدف گردشگری قلعه بالا برگزار گردید.

استقبال مردمی از جشنواره سفر به زیستگاه زاغ بور در توریستی ترین روستای شاهرود

به گزارش خبرنگاران، حمیدرضا حسنی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اختتامیه نهمین جشنواره گردشگری سفر به زیستگاه زاغ بور، عصر روز گذشته 10 آبانماه برگزار گردید.

وی گفت: صدها نفر از گردشگران شرکت نماینده در این جشنواره ضمن بازدید از بافت تاریخی روستای قلعه بالا، محور گردشگری گیور- دزیان و گونه های حیات وحش در زیستکره توران در مراسم آیینی و برنامه موسیقی محلی شرکت کردند.

حسنی اضافه کرد: عرضه صنایع دستی و سوغات، کارگاه پرنده نگری، نقاشی و ساخت المان زاغ بور از دیگر برنامه های این جشنواره بود که مورد استقبال گردشگران نهاده شد.

وی گفت: این جشنواره گردشگری با هدف بازدید گردشگران از زاغ بور، پرنده بومی - انحصاری ایرانی که زیستگاه اصلی آن زیستکره حیات وحش توران است، برگزار گردید.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان شاهرود با اشاره به ویژگی های این پرنده اندمیک آسمان ایران اظهار داشت: زاغ بور یا زاغ کویری، پرنده ای از خانواده کلاغیان است اما تفاوت های زیادی با دیگر کلاغ ها و زاغ ها دارد، از جمله زمین زی بودن به طوری که حتی در هنگام احساس خطر نیز دویدن را به پرواز ترجیح می دهد. این پرنده دارای صدای خوش و رنگ نخودی مایل به قهوه ای است و از زاغ بور به عنوان جواهر کمیاب و نادر کویر یاد می نمایند و این پرنده با زیبایی خاص خود یکی از قابلیت های گردشگری طبیعت منطقه محسوب می گردد.

وی ادامه داد: زاغ بور تنها در مناطق بیابانی و نیمه بیابانی شرق و جنوب شرق ایران زندگی می نماید و تنها پرنده بومی انحصاری (اندمیک) ایران است که در استان های یزد، خراسان جنوبی و به خصوص در جنوب شرقی استان سمنان در زیستکره حیات وحش توران زندگی می نماید.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان شاهرود گفت: بخشداری بیارجمند، اداره پارک ملی توران، شورای اسلامی و دهیاری روستای هدف گردشگری قلعه بالا و اقامتگاه های بوم گردی قلعه بالا در برگزاری این جشنواره مشارکت داشتند.

وی از وجود 8 منطقه نمونه گردشگری در شاهرود اطلاع داد و گفت: علاوه بر این 8 روستای هدف گردشگری نیز در این شهرستان وجود دارد .

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "استقبال مردمی از جشنواره سفر به زیستگاه زاغ بور در توریستی ترین روستای شاهرود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استقبال مردمی از جشنواره سفر به زیستگاه زاغ بور در توریستی ترین روستای شاهرود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید